Preliminarni rezultati poduzetnika u prošloj godini pokazuju da su poduzetnici u šest županija – Gradu Zagrebu, Zagrebačkoj, Istarskoj, Primorsko-goranskoj, Varaždinskoj i Splitsko-dalmatinskoj – ostvarili 80,4 posto ukupne lanjske neto dobiti poduzetnika, podaci su Fine.
“Prema preliminarnim rezultatima poduzetnika u 2019. godini, promatrano na razini županija, gospodarsku sliku Hrvatske i dalje karakterizira velika razlika u razvijenosti pojedinih regija – županija”, navodi Financijska agencija (Fina) u prvoj analizi preliminarnih rezultata za 136.947 poduzetnika.
>>>Govor Gordane Deranje iz realne ekonomije i tržišne zbilje: transkript
Pritom iz Fine napominju da obrada godišnjih financijskih izvještaja za statističke i druge potrebe za 2019. godinu, koji su zaprimljeni u zakonom propisanom roku (30. lipnja), nije završena te da su podaci iz kratke analize preliminarnih rezultata zaključno s 9. srpnja.
Po podacima Fine, 136.947 poduzetnika obveznika poreza na dobit (bez banaka, osiguravajućih društava i drugih financijskih institucija) u prošloj je godini ostvarilo ukupne prihode od 801,86 milijardi kuna. Ti su poduzetnici iskazali dobit razdoblja od 49,1 milijardu kuna, a gubitak od 19,1 milijardu kuna pa je neto konsolidirani rezultat dobit od oko 30 milijardi kuna, što je za 3,3 posto više nego u 2018. godini.
Najveći ‘dobitnik’ u Zagrebačkoj županiji Lidl Hrvatska
Prvi po svim prezentiranim kriterijima – ukupan prihod, dobit i gubitak razdoblja te neto dobit, su poduzetnici čije je sjedište u Grad Zagreb, čemu je najviše pridonio rezultat tvrtke HEP d.d., navode iz Fine.
Podaci koje iznose pokazuju da sjedište u Zagrebu ima nešto više od trećine hrvatskih poduzetnika, a njihov je udio u prihodu, dobiti i neto dobiti veći od 50 posto, a nešto manji od toga u gubitku.
Naime, lani je 46.120 poduzetnika u Zagrebu ostvarilo ukupni prihod od 404 milijarde kuna, dobit razdoblja od 26,4 milijarde kuna, a gubitak od 8,9 milijardi kuna. To je rezultiralo ostvarenjem konsolidiranog financijskog rezultata – neto dobiti od 17,5 milijardi kuna, što je za 5,9 posto više nego 2018. godine.
Na drugom su mjestu po neto dobiti poduzetnici Zagrebačke županije (2,2 milijarde kuna), na trećem Istarske (1,4 milijarde kuna), na četvrtom Primorsko-goranske (1,06 milijardi kuna), a na petom Varaždinske županije (1,04 milijarde kuna).
Iz Fine ističu da je najveću dobit u Zagrebačkoj županiji ostvario Lidl Hrvatska, kao i da je ostvarenoj neto dobiti u Istarskoj županiji u 2019. godini pridonijelo poslovanje 58,8 posto poduzetnika, koji su prošlu godinu završili pozitivnim rezultatom. Među tim poduzetnicima izdvajaju četiri turističke kompanije – Valamar Riviera, Plava laguna, Maistra i Arena Hospitality grupa, s ukupno ostvarenih 856,3 milijuna kuna dobiti.
Fina u svojoj analizi preliminarnih podataka ističe kako su poduzetnici Sisačko-moslavačke županije u 2019. iskazali neto dobit (u iznosu od 357,2 milijuna kuna) u odnosu na godinu ranije kada su ostvarili neto gubitak, a što ih je svrstalo na 14. mjesto u odnosu na 21. mjesto u 2018. godini. Tom je pozitivnom rezultatu u prošloj godini najviše doprinijela kutinska Petrokemija koja je iskazala dobit od 140,4 milijuna kuna, u odnosu na 2018. kada je ostvarila gubitak od 470,8 milijuna kuna, napominju iz Fine.
>>>Trojka za socijalnu uključenost, dvojke za rast i zapošljavanje – kulja za demografiju: Šonje/HUP
Također navode i kako su poduzetnici Karlovačke županije na 20. mjestu po iskazanoj neto dobiti u 2019. godini, u odnosu na 10. mjestu u prethodnoj godini. Poduzetnici Karlovačke županije lani su ostvarili konsolidiranu neto dobit od 106,9 milijuna kuna, podaci su iz Finine analize preliminarnih rezultata poslovanja poduzetnika u 2019. godini.