Salman Rushdie, indijski spisatelj protiv kojeg je Iran u 1989. proglasio smrtnu fetvu, u petak je uboden u vrat, rekli su svjedoci i njujorška policija.
Jedan je očevidac za Reuters rekao da je Rushdie uboden neposredno nakon dolaska na pozornicu institucije Chautauqua na zapadu države New York.
Pisac je trebao održati govor o umjetničkim slobodama.
Počinitelja je na mjestu događaja uhitio državni policajac.
Svjedoci govore da je Rushdie po ubodu pao na pozornicu. U pomoć mu je pohitala grupa ljudi, pojedinci su njegove noge podigli u zrak kako bi gornji dio tijela primio više krvi.
“Imamo izvanrednu situaciju,” rekao je predstavnik Chautauqua za Reuters.
Rushdie je u bolnicu prebačen helikopterom, njegovo je stanje u trenutku objave nepoznato, no pojedini izvori, uključujući Al Jazeeru, navode da je on nakon pružanja prve pomoći mogao hodati.
Kontekst
Rođen u indijskoj muslimanskoj obitelji, Rushdie se s prijatnjama smrću suočio nakon objave svojeg četvrtog romana Sotonski stihovi (The Satanic Verses) čiji su sadržaj pojedini štovatelji islama pronašli uvredljivim i bogohulnim.
Roman se nakon objave u 1988. godini našao zabranjenim u brojnim zemljama s velikom ili većinskom muslimanskom populacijom.
Bivši iranski vrhovni vođa Ruholah (Ajatolah) Homeini potom je proglasio fetvu kojom muslimane poziva da Rushdiea ubiju zbog svetogrđa.
Spisatelj se povukao iz javnog života i mnogo godina proveo skriven. Iranske su vlasti u 1998. godini proglasile da više ne zazivaju smrt, iako je njegova glava ostala ucijenjena s do tri milijuna dolara.
Prema programu objavljeno na stranicama Chautauque, Rushdie je trebao održati govor o ulozi Sjedinjenih Američkih Država kao utočištu prognanih umjetnika i “domovini slobode kreativnog izražavanja.”
Rushdie je američkog državljanstvo stekao u 2016. godine i prebiva u New York Cityju.
PEN America, zaklada za promicanje slobode izražavanja kojom je predsjedao i Rushdie, u prvoj je reakciji navela da “tetura od šoka i užasa”.
“Salman Rushdie je desetljećima bio meta zbog svojih riječi, ali nikada nije ustuknuo niti posustao,” rekla je u izjavi Suzanne Nossel, izvršna direktorica PEN-a i dodala da joj je pisac jutros poslao e-mail u kojem traži njezinu pomoć u pronalasku smještaja za ukrajinske pisce koji traže utočište od rata.
Američki senator Chuck Schumer iz New Yorka u izjavi je rekao da je izvršen “napad na slobodu misli i govora.”
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Autor ‘Sotonskih stihova’ Salman Rushdie uboden u vrat | VIDEO 12/08/2022 […]