Biznis i ekonomijaPreporučeno

‘Bank run’ na insolventni SVB – frka – potop dionica zajmodavaca u Europi i SAD

Dionice europskih banaka u petak su kolabirale uslijed silovite rasprodaje i posrtanja njihovih američkih parnjaka i šire zabrinutosti da će stezanje monetarne politike i poskupljenje novca poljuljati njihovu profitabilnost i, potencijalno, stabilnost financijskog sustava.

Europski bankarski indeks STOXX (.SX7P) do podneva se povukao za više od 4%, najviše u jednom danu od lipnja 2022. godine.


>>>Američki regulatori okinuli stečaj velike banke u nastojanju da spriječe ‘zarazu’ (update)

>>>Širenje ‘zaraze’, obustava trgovanja dionicama američkih banaka (update)


“Krvarile” su dionice gotovo svih velikih zajmodavaca, uključujući HSBC (pad za 4.5%) i Deutsche Bank (dolje za 7.9%).

Oštro su posrnule i dionice talijanskih UniCredit i Intesa Sanpaolo grupa.

“Bank run”

Okidač više nego manje otvorene panike je američka Silicon Valley Bank (SVB) koja je značajan izvor financiranja i rizičnih (venture) ulaganja u američke startupe i širi tehnološki sektor.

Različiti izvori, uključujući Reuters, javljaju da SVB traži nove izvore kapitala jer nema novca za isplatu klijenata koji u strahu povlače novca.

>>>ECB vidi rastući teret, dugoročni gubitak u javnim financijama

Banka je u četvrtak navela da potrebuje dvije milijarde dolara, što je njezinu dionicu urušilo za povijesnih 60%.

“Tržište ovo tretira kao potencijalni rizik zaraze” šireg financijsko sustava, rekao je iskusniji strateg londonskog ING-a, Antoine Bouvet.

“Za mene ima smisla da maleni izgledi krize u američkom bankovnom sustavu također dolaze s malom vjerojatnošću zaraze u Europi,” rekao je.

Gubitak likvidnosti, kraj ere jeftinog novca

Usud SVB-a podcrtava rizike s kojima su banke suočene uslijed generalnog stezanja monetarne politike na Zapadu koji je uživao desetljeće minimalnih ili negativnih kamatnih stopa.

Povećanje cijena zaduživanja, osobito u portfelju državnih obveznica, vodi rasprodaji vrijednosnica s niskim prinosom, odnosno potencijalnim gubicima.

>>>Bundesbank zabilježio prvi gubitak od 1979. godine

John Cronin, analitičar Goodbodyja, kaže da su investitori zabrinuti zbog pada vrijednosti bankarskih investicija jer bi on mogao narušiti osnovni kapital koji podupire njihovo poslovanje.

Banke u novim okolnostima također nude veće prinose na privatnu i poslovnu štednju, što izjeda njihovo profit koji je u eri kvantitativnog popuštanja (tiskanja, stvaranja novca) dijelom pokrivala monetarna politika.

“Slamka koja će slomiti leđa deve”

Lokalne i globalne cijene zaduživanje u posljednjih godinu dana rastu najvećom brzinom u mnogo desetljeća. Federalne rezerve, najmoćnija središnja banka svijeta, referentnu su kamatnu stopu za financijski sustav povećale za 450 baznih bodova (4.5%) uz procjene da će se poskupljivanje nastaviti. Europska središnja banka također povećava kamate, trenutačno određene na 3%.

>>>ECB prvi put u 15 godina bez dividende za nacionalne središnjice, vlade

Neil Wilson, glavni analitičar tržišta pri Markets.com, kaže da bi potencijalni kerplop SVB-a mogao biti “slamka koja će slomiti leđa deve”.

Problem je u omjeru zajmovnog kapitala (duga) banaka prema vrijednosti njihovih običnih dionica (vlasnički kapital) konstatirao je direktor investicija u Abrdn, James Athey.

“Monetarna politika bila je puno previše opuštena puno previše vremena,” rekao je.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Comments (5)

  1. […] ‘Bank run’ na insolventni SVB – frka – potop dionica zaj… 10/03/2023 […]

  2. […] ‘Bank run’ na insolventni SVB – frka – potop dionica zaj… 10/03/2023 […]

  3. […] ‘Bank run’ na insolventni SVB – frka – potop dionica zaj… 10/03/2023 […]

  4. […] >>>‘Bank run’ na insolventni SVB – frka – potop dionica zajmodavaca u Europi i SAD […]

  5. […] stiže nakon slabosti američkih regionalnih banaka koje su se našle bez pokrića za depozite svojih […]

Comments are closed.