Bivša šefica američkih Federalnih rezervi Janet Yellen u ponedjeljak je osvojila snažnu podršku Senata i postala prva ministrica financija u povijesti Sjedinjenih Američkih Država.
Senat je 74-godišnju veteranku ekonomije potvrdio sa 84 glasa za i 15 glasova protiv, protivljenje se odnosilo isključivo na republikanske senatore i senatorice inače sklone mjerama štednje i konzervativnom pristup fiskalnoj politici.
>>>Bivša šefica Feda, ‘golubica’ Yellen, favorit za preuzimanje američkog ministarstva financija
“Potvrda tajnice Yellen razbija još jedan stakleni strop,” napisala je u izjavi demokratska senatorica Dianne Feinstein. “U polju kojim dominiraju muškarci, osvježavajuće je konačno vidjeti ženu kao lidera ministarstva financija.”
“Golubica” za narod
Yellen se u povijest upisala u 2014. godini kad je postala prva šefica američke središnje banke. Ona slovi kao monetarna “golubica”, veliki pobornik dvojnog mandata, pune zaposlenosti i gospodarstva koje se gradi s dna prema vrhu.
Kroz karijeru se pokazala i kao nadstranačka figura što je u ponedjeljak potvrđeno glasovima 34 Republikanca od kojih je dio izrazio spremnost na suradnju s kandidatkinjom Demokrata.
>>>Fed revidirao monetarnu politiku, toleranciju inflacije
“Nadam se nastavku dvostranačja i da možemo zajedno raditi na razumnoj poreznoj/fiskalnoj politici za sve Amerikance,” napisao je na Twitteru republikanski senator Chuck Grassley.
Čestitke povodom imenovanja iz Europe je među prvima uputio njemački ministar financija Olaf Scholz, izrazivši nadu da će ono pomoći u postizanju međunarodnog sporazuma o “digitalnom porezu”.
“Janet Yellen je izuzetno impresivna osoba,” rekao je za Reuters.
Komplementarna monetarna i fiskalna politika
Yellen će uz aktualnog predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella imati ključnu ulogu u monetarno-fiskalnom odgovoru na posljedice pandemije koronavirusa, uključujući distribuciju dva bilijuna dolara koje je administracija novoizabranog predsjednika Joea Bidena najavila za investicije u infrastrukturu, zelene, obrazovne i istraživačke projekte s ciljem snaženja američke konkurentnosti.
Jedan od najvećih predstojećih izazova pritom je uvjeravanje Kongresa o potrebi povećanja stope oporezivanja za korporacije sa sadašnjih 21% na 28%, kao i snažnije oporezivanje pojedinaca čija godišnja zarada prelazi 400,000 dolara.
>>>Pandemija pogoduje automatizaciji, gubitak pojedinih poslova bit će trajan | Philadelphia Fed
Uobičajeno, najveći otpor će pružati republikanci koji su se nakon ignoriranja deficita tijekom mandata predsjednika Donalda Trumpa, doslovce preko noći vratili fiskalnom konzervativizmu.
Yellen je prošloga tjedna, tijekom saslušanja ususret glasanju rekla da SAD mora povećati minimalac i “djelovati naveliko” u sferi fiskalnih poticaja kako bi se umanjila opasnost od produbljene i produljene recesije izazvane mjerama za suzbijanje koronavirusa.
Ona je također najavila reviziju nebrojenih financijskih sankcija koje su bile jedan od glavnih alata administracije bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Bivša šefica Feda, Janet Yellen, prva ministrica financija u povijesti SAD-a 26/01/2021 […]