Europska komisija je u četvrtak predstavila akcijski plan koji bi trebao osigurati napredak socijalne ekonomije, koja obuhvaća različita poduzeća, organizacije i pravne subjekte, kao što su socijalna poduzeća, zadruge, društva za uzajamnu pomoć, neprofitne udruge i zaklade.
>>>Pokrenut je Europski fond za financiranje socijalnih poduzeća | Komisija
Organizacije socijalne ekonomije su gospodarski subjekti koji pridaju najveću pažnju socijalnim i ekološkim ciljevima, a većinu dobiti ponovno ulažu u organizaciju ili u rješavanje nekog društvenog pitanja. U Europi ima 2,8 milijuna subjekata socijalne ekonomije u kojima radi 13,6 milijuna ljudi. Ti subjekti rade u nizu različitih sektora i oblika, od usluga skrbi do recikliranja i od zadruga do socijalnih poduzeća. Organizacijama socijalne ekonomije uglavnom se upravlja na participativan način, odozdo prema gore.
“Bottom up”
Cilj je akcijskog plana učiniti socijalnu ekonomiju vidljivijom i dati veće priznanje njezinu potencijalu i radu koji obavlja.
>>>EK odobrio novu podjelu RH, ‘izuzetno veće stope’ sufinanciranja regija, poduzetništva
“Zahvaljujući snažnim korijenima u lokalnoj zajednici socijalna ekonomija može ponuditi inovativna rješenja odozdo prema gore za probleme s kojima se suočavamo, primjerice kad je riječ o klimatskim promjenama, digitalizaciji i socijalnoj isključenosti. Socijalna ekonomija surađuje s lokalnim zajednicama i radi u njihovu korist te ima velik potencijal za otvaranje radnih mjesta,” izjavio je povjerenik za zapošljavanje i socijalna prava Nicolas Schmit.
Oporezivanje, javna nabava i državne potpore
Akcijski plan uključuje mjere u tri područja – oporezivanje, javnu nabavu i okvire za državne potpore koje treba prilagoditi potrebama socijalne ekonomije.
Komisija je najavila da će 2023. godine predložiti preporuku Vijeća o okvirnim uvjetima za razvoj socijalne ekonomije i objaviti smjernice za države članice o okvirima oporezivanja za organizacije socijalne ekonomije i olakšati pristup smjernicama o državnim potporama.
>>>Komisija traži izmjene pravila o državnim potporama, stopostotno financiranje zelenih projekata
Akcijskim planom ujedno će se nastoji poboljšati dobra praksa u pogledu društveno odgovorne javne nabave i ciljano promicati socijalna ekonomija izvan granica EU-a.
Platforma za socijalnu ekonomiju
Komisija drži da organizacije socijalne ekonomije trebaju imati koristi od potpore za razvoj poslovanja kako bi se pokrenuli i razvili te kako bi svojim radnicima omogućili prekvalifikaciju i usavršavanje.
U razdoblju od 2021. do 2027. Komisija planira povećati potporu na više od 2,5 milijardi eura, koliko je prema procjenama bilo namijenjeno socijalnoj ekonomiji od 2014. do 2020.
>>>Par detalja o jamstvenim shemama i potporama za sektor prometa | HGK
EK će, između ostaloga, 2023. godine pokrenuti novu platformu EU-a za socijalnu ekonomiju kako bi osigurala da subjekti iz tog područja mogu na jednom mjestu naći sve potrebne informacije o financiranju sredstvima EU-a, politikama, osposobljavanju i inicijativama.