Konferencija Udruženja hrvatsko – američkih stručnjaka (ACAP) ove godine prvi put se održava u Zagrebu u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom kao generalnim partnerom. Ovogodišnje izdanje međunarodne konferencije pod motom Connecting the Doers: Taking Croatia to the Next Level, okupilo je predstavnike hrvatsko-američke poslovne i akademske zajednice s ciljem razmjene znanja te povezivanja poslovnih partnera, ulagača i klijenata.
“Posljednjih godina partnerstvo dvije zemlje osnaženo je ukidanjem viza za SAD za nositelje hrvatskih putovnica kao i potpisivanjem Ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. No, to nije kraj naporima koje je potrebno uložiti kako bi se hrvatskim tvrtkama omogućio snažniji iskorak na američko tržište. HGK će u sklopu svojih aktivnosti za potporu jačanju internacionalizacije u narednom razdoblju intenzivirati napore za ostvarenje punog potencijala ovog ugovora koji donosi brojne olakšice i pogodnosti pri oporezivanju dohotka i dobiti. To je izuzetno važno za hrvatske tvrtke, posebno one iz IT sektora”, rekao je na otvaranju konferencije predsjednik HGK Luka Burilović.
Potencijal dijaspore
Burilović je nastavio kako su najveći potencijali suradnje dviju zemalja u sektorima IT-ja i visoke tehnologije, zdravstvenom sektoru, metalnoj i prehrambenoj industriji te da se očekuje porast ulaganja iz SAD-a, sada kada je ulaskom u Euro zonu i Schengen Hrvatska postala integralnim dijelom “zapadnog svijeta”. Posljednjih godina bilježi se porast ulaganja iz SAD-a, a prema ukupnoj robnoj razmjeni SAD je u 2022. godini bio šesti najznačajniji hrvatski trgovinski partner.
>>>Cleveland: poduzetnici razgovarali o dvostrukom oporezivanju, promovirali zdravstveni turizam
“Potencijali su bitno veći, pogotovo kada znamo da u SAD-u danas živi oko milijun i dvjesto tisuća Hrvata i njihovih potomaka. Dijasporu vidimo kao jedan od najlogičnijih kanala za ulazak na strana tržišta, a dobrobit od međusobne suradnje iseljene i domovinske Hrvatske može biti višestruka”, naglasio je Burilović.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković u uvodnom izlaganju naglasio je važnost partnerskih i savezničkih odnosa SAD-a i Republike Hrvatske koji se osim u političkom, zadnjih godina intenziviraju i u gospodarskom smislu. Podsjetio je i na odličan položaj hrvatske zajednice u američkom društvu koja je ne samo dobro integrirana, već je stvorila i respektabilan utjecaj u svim društvenim sferama.
Zdravstveni turizam
Današnja krovna tema je medicina i povezane zdravstvene usluge o kojima su raspravljali vodeći stručnjaci iz SAD-a i Hrvatske. Predstavljeni su novi koncepti u prevenciji kroničnih bolesti, organizaciji zdravstva, uvođenju novih tehnologija i turizmu. Predsjednica nedavno osnovane Zajednice zdravstvenog turizma HGK Ivana Kolar predstavila je hrvatske potencijale u sektoru zdravstvenog i wellbeing turizma te plan rada Zajednice.
“Kada govorimo o potencijalima zdravstvenog turizma, važno je spomenuti da svake godine 14 milijuna ljudi putuje u svrhu liječenja i medicinske skrbi. Predviđa se da će globalno tržište zdravstvenog turizma dosegnuti 350 milijardi dolara do 2030. godine uz stopu rasta od 11,6 posto. Iako je danas najveće tržište Azija-Pacifik, najbrže rastuće tržište je Europa, a očekuje se da će europsko tržište zdravstvenog turizma do 2030. dosegnuti 190 milijardi dolara. Hrvatska zdravstvenim turizmom može produžiti sezonu. Zato su ključni ciljevi Zajednice otvaranje novih tržišta i kanala komunikacije, sudjelovanje u radu svjetskih stručnih udruga koje promoviraju zdravstveni turizam i poticanje razmjene znanja na globalnom nivou”, istaknula je Kolar.
Drugoga dana konferencije, glavni ekonomist HGK Goran Šaravanja sudjeluje na panel raspravi Sustainability Now! Shifting The Business As Usual Paradigm dok trećeg dana konferencije predsjednica Zajednice zdravstvenog turizma HGK Ivana Kolar sudjeluje na panel raspravi The Art of Travel u kojem će se govoriti o prilikama i investicijskim mogućnostima u hrvatski zdravstveni turizam.
Pratite nas na Google vijestima
Hrvatska gospodarska komora krovna je kuća domaćeg poduzetništva koja promiče, zastupa i štiti interese članica u zemlji i inozemstvu već preko 165 godina. Grabancijaš priopćenja HGK od javnog ili poslovnog interesa i značaja prenosi u izvornom obliku uz povremenu izmjenu naslova.