Biznis i ekonomijaPreporučeno

Covid ‘uspješniji’ od monetarne politike, inflacijska očekivanja u europodručju na ‘slatkih’ 2%

Ključno mjerilo inflacijskih kretanja u europodručju u petak se prvi put u posljednjih sedam godina vinulo do 2%, na “slatku točku” koju cilja Europska središnje banka (ECB), no trend izaziva zabrinutost jer nije posljedica monetarne politike, već remećenja opskrbnih lanaca i nekontroliranog divljanja cijena u pojedinim sektorima.

Reuters bilježi da je mjerilo inflacijskih očekivanja za sljedeće petogodišnje razdoblje skočilo za četiri osnovna boda, najviše od rujna 2014. godine kad je prvi val kvantitativnog popuštanja (stvaranja novca) zapljusnuo eurozonu.

>>>‘Sad je ime igre izlazak’: trojica guvernera u upravi ECB-a najavila kraj monetarne bonace

Umjesto povijesno porazno neuspješne monetarne politike, na aktualna inflacijska kretanja utječu nestašica radne snage i poluvodiča, remećenje opskrbnih lanaca, gužve u lukama, cijene građevnog materijala i druge pandemijom uvjetovane okolnosti.

Posljednji podaci istovremeno ukazuju na usporavanju poslovnih aktivnosti u tekućem mjesecu, ponajviše uslijed strelovitog porasta troškova poslovanja i neizvjesnosti oko pandemijske putanje u zimskim mjesecima.

Inflacijski pritisci

Očekivanja inflacijskih pritisaka u europodručju posljedično su na najvišim razinama u posljednjih 13 godina, što izaziva zabrinutost krojača monetarnih smjernica.

Florian Spaete, iskusniji strateg u Generali Investments, očekuje da će ECB sljedećeg tjedna nakon vijećanja poslati umirujuću poruku i podcrtati da je “inflacijska jezgra”, mjerilo koje iz izračuna inflacijske stope izostavlja nepostojane cijene hrane i energije, i nadalje nisko.

>>>Središnje banke stvaraju 834 milijuna dolara na sat – 13.9 milijuna u minuti | BoA

Europska središnja banka kroz godine je stvorila (tiskala ako preferirate) kolosalne količine novca u nastojanju da potakne inflacijsku stopu od ispod ali blizu 2% u srednjem roku. Dolaskom nove šefice, Christine Lagarde, cilj je pomaknut na “simetričnih 2%”.

Slično mjerilo dugoročnih inflacijskih pritiska u Sjedinjenima Američkim Državama u posljednjim danima također sugerira “otimanje kontroli” i kotira na 2,646%, najviše od kolovoza 2006. godine.

via Reuters

Pratite nas na Google vijestima

Comments (1)

  1. I went over this web site and I think you have a lot of fantastic info, saved
    to my bookmarks (:.

    Also visit my website :: term treatment process

Comments are closed.