PreporučenoTech

Crew Dragon sigurno bućnuo u more, Space-X ispisao novo poglavlje u komercijalizaciji svemira

Čahura Crew Dragon s američkim astronautima Bobom Behnkenom i Dougom Hurleyem u nedjelju je sigurno bućnula u vode Meksičkog zaljeva i tako uspješno zaokružila povijesnu crticu o prvom putovanju do Međunarodne svemirske postaje (ISS) postignutom tehnologijom razvijenom u privatnom sektoru.

Astronauti su s ISS-a krenuli u subotu da bi vode mora nedaleko obala Pensacola u Floridi dodirnuli 21 sat kasnije, u 14:48 sati prema istočnoameričkom vremenu.

>>>Prvo privatno lansiranje astronauta u povijesti: VIDEO

Uspješno slijetanje, prvo u more u posljednjih 45 godina, predstavlja završni test i velik uspjeh kompanije SpaceX u njezinim prvim koracima prema komercijalizaciji svemira.

“U ime timova SpaceX-a i NASA-e, dobrodošli nazad na planet Zemlju. Hvala vam što ste letjeli sa SpaceX-om,” rekli su nakon što je čahura dodirnula more iz stožera za kontrolu misije SpaceX-a.

U upečatljivoj manifestaciji tehnologije, Crew Dragon je autonomno iskoristio potisnike i padobrane da bi kapslu koja je u orbiti jurila brzinom od 28.150 km/h usporio na 560 km/h pri povratku u atmosferu te na 24 km/h neposredno prije uranjaja u more.

>>>Odmah preuzmite kontrolu nad SpaceX Dragonom 2 i uplovite u Međunarodnu svemirsku postaju

Reuters navodi da je vanjski omotač čahure prilikom trenja s atmosferom izdržao temperaturu od 1926 Celzijeva stupnja, dok su astronauti iskusili tek 30 stupnjeva. Posada je nakon ateriranja u more na izvlačenje čekala oko sat vremena nakon čega je helikopterom prevezena u Svemirski centar Johnson u Texasu.

Crew Dragon čahura nakon trenja s atmosferom; Foto: SpaceX/YouTube

Povijesna misija označava prvo lansiranje američkih astronauta domaćom tehnologijom nakon što je NASA-a u 2011. godini umirovila svoj program svemirskih shuttlea. SAD je za opskrbu i slanje astronauta do ISS-a u međuvremenu ovisio o ruskom svemirskom programu i letjelicama Sojuz.

Uspješan završetak, u suštini pokusnog leta, u nedjelju je objavom na Twitteru pozdravio američki predsjednik Donald Trump. “Super je vidjeti povratak astronauta NASA-e nakon uspješne dvomjesečne misije. Hvala svima,” napisao je.

>>>SpaceX i iskusni Space Adventures dogovorili partnerstvo za svemirski turizam

Odluka NASA-e s početka 2010-ih godina da razvoj tehnologija za svemirske letove prepusti privatnim kompanijama nije bila bez prijepora. Agencija je kroz program nazvan “Komercijalna posada” Boeing nagradila s 4.2, a SpaceX s 2.6 milijardi dolara.

SpaceX se u utrci prema komercijalizaciji pokazao značajno bodrijim i žustrijim od Boeinga čija je letjelica Starliner nedavno iskusila kvar prilikom testnog leta bez posade.