Jubilarni, deseti “Naturfašnik” u okviru kojega se djelatnici Hrvatskog prirodoslovnog muzeja maskiraju u likove iz životinjskog svijeta kako bi posjetiteljima dočarali svijet prirode, održat će se u tom gornjogradskom muzeju u subotu, 22. veljače.
Među ostalim, održat će se radionica “Mimikrija: Kako se maskiraju životinje”, oslikavati lica te nastup klauna s izradom stiliziranih balona.
>>>Mimikrija leptira ‘Mrtvi list’: GIF
U skladu s muzejskim poslanjem izvest će se ekološka predstava, “Naš zeleni svijet”, kazališta Smješko koja educira predškolsku djecu i djecu nižih razreda osnovne škole o temama održivog gospodarenja otpadom i ekologije.
Predstava, u režiji Jelene Hadži-Manev govori o reciklaži, kroz interaktivnu igru s djecom, uči djecu, prije svega o očuvanju prirode, što oni sami mogu učiniti kako bi bilo manje smeća, te kako reciklirati nepotrebne stvari.
U obližnjem Muzeju grada Zagreba “Žive slike”
Građani u subotu, ali i nedjelju mogu posjetiti i obližnji Muzej grada Zagreba gdje se održavaju Žive slike, edukativni program u okviru kojega se djelatnici Muzeja, kolege i prijatelji kostimiraju u likove iz prošlosti i u prvom licu govore o sebi, o povijesti grada i vremenu u kojem su živjeli.
Ovogodišnja tema je obrazovanje, pa će se u suradnji s Hrvatskim školskim muzejom i njegovim djelatnicama predstaviti hrvatsko školstvo i njegov razvoj kroz likove učiteljica i odgajateljica.
Zagrebačka opatica Judita Petronila Zrinska govorit će o školi za djevojčice koja je bila u sklopu samostana, Marija Jambrišak podučit će posjetitelje školskoj disciplini, a Natalija Wickerhauser kako učiti strane jezike.
>>>Komunistička Hrvatska u Muzeju crvene povijesti nova turistička meka Dubrovnika
Ove godine posjetitelji mogu razgledati i izložbu Zagrebački solisti, a učiteljice glazbe iz Glazbenog učilišta Elly Bašić pokazat će kako zasvirati na gudačkim instrumentima u Glazbenoj učionici koja se nalazi u sklopu izložbe.
Svake godine Muzej uvede nove uloge, ovaj put neke od njih su Milka Pogačić, zagrebačka učiteljica i književnica koja je posvetila život pravima djece s rubnih dijelova grada, Karola Milobar, prva liječnica koja je 1906. otvorila svoju privatnu ordinaciju za probavne i ženske bolesti na Zrinjevcu, Vjekoslav Heinzel, zagrebački arhitekt i gradonačelnik te Stjepan Radić, hrvatski političar i publicist.