Potrošačke cijene u Japanu, naciji koja već dva desetljeća bez ozbiljnih posljedica ili upozorenja rejting agencija uporno obara rekorde u stvaranju novca i pumpanju javnog duga, propadaju drugi mjesec zaredom.
U petak objavljeni podaci pokazuju da su one u svibnju pale za 0.2% na godišnjoj razini, nakon istovjetnog gubitka u travnju.
>>>I tako su prekarni poslovi rezultirali rastom djevičanstva u Japanu: poučak
Nešto je bolja slika osnovne inflacije koja isključuje nepostojane cijene energije i hrane te je pažljivo praćena od strane krojača monetarne politike. Ona je u svibnju porasla za 0.4% posto, nakon uzdizanja za 0.2% u travnju.
Generalno gledajući, podaci predstavljaju još jedan poraz za japanskog premijera Shinzoa Abea i guvernera Japanske banke Haruhikoa Kurodae čiji se odgovor na virus sveo na novu rundu tiskanja novca i fiskalne poticaje vrijedne 2.2 bilijuna dolara koji očito imaju već poslovične probleme s pronalaskom puta do realne ekonomije.
>>>Novih 122 milijarde dolara fiskalnih poticaja u Japanu
Analitičari očekuju kontrakciju japanskog gospodarstva za više od 20% u aktualnom kvartalu te dugotrajan oporavak. Kuroda je ususret objavi podataka priznao da će inflacija ostati prigušena u dolazećim godinama.
Većina središnjih banaka svijeta cilja inflaciju od blizu ali ispod 2% u srednjem roku.
>>>Cijene u travnju niže za 0.6% na godišnjoj razini: DZS
Naša je procjena da će Japan, SAD, eurozona i Hrvatska zbog posljedica pandemije koronavirusa i strukturnih slabosti nastalih neoliberalnim orgijanjem čiji je cilj bio postizanje “konkurentnosti” i rušenje cijene rada iskusiti još snažnije deflatorne pritiske i/ili deflaciju prije isteka godine.
Grabancijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>Deflacija u Japanu […]