Nakon rasprave održane u utorak, Europski parlament je usvojio rezoluciju o sumnji na korupciju od strane Katara i većoj potrebi za snažnijom transparentnošću u institucijama EU-a, s 541 glasom za, 2 protiv i 3 suzdržana.
>>>Kaili, korupcija i koferi s novcem u ‘srcu europske demokracije’
Europarlamentarci su zgroženi nedavnim navodima da su aktualni i bivši zastupnici u Europskom parlamentu te osoblje EP-a uključeni u korupciju, pranje novca i sudjelovanje u zločinačkoj organizaciji. Podupire punu suradnju Parlamenta u okviru istrage koja je u tijeku te ističu kako je unutarnji sustav zakazao pri sprečavanju korupcije. Također osuđuju navodne korupcijske pokušaje Katara što podrazumijevaju ozbiljno vanjsko upletanje u europsku demokraciju.
Hitna obustava zakonodavnog rada koji se odnosi na Katar
Kao hitnu mjeru, zastupnici su odlučili obustaviti sav rad na zakonodavnim predmetima koji se odnose na Katar, posebno u vezi liberalizacije viznog režima, sporazuma EU-a i Katara o zračnom prijevozu i planiranih posjeta, dok se ne razjasni situacija. Također, traže da se predstavnicima katarskih interesa suspendiraju iskaznice za pristup Parlamentu dok se ne osiguraju pojašnjenja u okviru sudskih istraga.
Reforma Parlamentarnih pravila
Parlament je zabrinut zbog mogućih sukoba interesa uzrokovanih “dodatnim plaćenim poslovima” zastupnika, posebno ako rade kao rukovoditelji, članovi upravnog ili savjetodavnog odbora ili kao konzultanti u bankama, multinacionalnim poduzećima ili trgovačkim društvima uvrštenima na burzu. Zastupnici podupiru sustav prijave imovine na početku i kraju svakog mandata. Smatraju da bi imovinska kartica mogla biti dostupna samo relevantnim tijelima kako bi im se omogućila provjera u slučajevima potkrijepljenih optužbi.
Zastupnici se obvezuju na potpunu transparentnost kad je riječ o dodatnim prihodima i na zabranu bilo kakvo vanjskog financiranja osoblja koje radi za njih ili za klubove zastupnika. Traže od Komisije da podnese prijedlog o tom pitanju. Također predlažu uvođenje razdoblja mirovanja za bivše zastupnike u Europskom parlamentu kako bi se izbjegao problem “rotirajućih vrata”.
Registar transparentnosti
Zastupnici žele Registar transparentnosti EU-a učiniti obveznim, proširiti područje njegove primjene na predstavnike zemalja koje nisu članice EU-a i na bivše europarlamentarce te ga ojačati kako bi se mogao koristiti za temeljitiju provjeru informacija. Također, nakon ishoda istraga i suđenja, traže uspostavu istražnog odbora koji bi analizirao slučajeve korupcije i neprimjerenog djelovanja trećih zemalja, te osnivanje posebnog odbora zaduženog za utvrđivanje nedostataka u pravilima Parlamenta koji bi izradio prijedlog reformi. Zahtijevaju i uspostavu funkcije posebnog potpredsjednika zaduženog za integritet te borbu protiv korupcije i vanjskog upletanja u Parlamentu.
Ističući da je pravilno reguliranje i nadzor preduvjet daljnjeg djelovanja parlamentarnih skupina prijateljstava, zastupnici su od kvestora zatražili provedbu postojećih pravila i izradu dostupnog i ažuriranog registra. Dodatno, zastupnici su pozvali na objavljivanje informacija o „zakonodavnim otiscima“ za predložene tekstove i amandmane.
Suradnja s ostalim EU institucijama i agencijama
Europarlamentarci su pozvali Komisiju da konačno iznese prijedlog o uspostavi neovisnog tijela za etička pitanja u skladu s parlamentarnim zahtjevom iz rujna 2021. te su predlažili izmjene Pravilnika o EU osoblju, kako bi se on uskladio sa standardima Direktive o zviždačima, koja će se ionako implementirati interno. Također su naglasili ulogu Ureda europskog javnog tužitelja, Agencije EU-a za suradnju u kaznenom pravosuđu (Eurojust), Europola i Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF) te su pozvali na daljnje jačanje kapaciteta i suradnje EPPO-a i OLAF-a kao i na donošenje zajedničkih pravila za borbu protiv korupcije koja će se primjenjivati na zastupnike i osoblje tijela EU-a.
Pratite nas na Google vijestima
Piše: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.