Biznis i ekonomijaPreporučeno

EK i OECD ponudili rješenja za 5 problema industrijske tranzicije u 12 regija i država članica EU-a

Komisija i Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) danas su predstavile izvješće o inicijativi, pokrenutoj 2017., u okviru koje se pruža pomoć u postizanju industrijske tranzicije i osnaživanju u globaliziranom gospodarstvu za 12 regija i država članica EU-a.

Timovi stručnjaka OECD-a i Komisije, u suradnji s nacionalnim i regionalnim vlastima, razmatrali su koji faktori koče otvaranje radnih mjesta i rast. Njihov je cilj bio poboljšati dugoročne razvojne strategije utemeljene na konkurentnim prednostima – takozvanim „pametnim specijalizacijama”. Te strategije obuhvaćaju socijalnu pravednost, modernizaciju gospodarstva i klimatske ciljeve.

Rezultat je izvješće u kojem se u obliku pet prioriteta iznose konkretna rješenja za uklanjanje prepreka na koje te države i regije nailaze na svojem putu prema industrijskoj tranziciji.

>>>Ne možemo prihvatiti ekonomiju koja ne uzdiže životne standarde: OECD

Povjerenik za susjedsku politiku, pregovore o proširenju i regionalnu politiku Johannes Hahn izjavio je: Napredak i blagostanje u EU-u počinju u našim regijama. Timovi stručnjaka OECD-a dvije su godine surađivali s nacionalnim i lokalnim dionicima kako bi im pomogli da prihvate inovacije, dekarbonizaciju i digitalizaciju te razviju vještine potrebne za radna mjesta budućnosti. To su četiri glavna čimbenika u tranziciji koji svakome daju jednaku priliku.

Pet prioriteta koje je utvrdila Komisija te primjeri povezanih političkih pitanja i rješenja predstavljenih u izvješću sljedeći su:

1) Pripremanje za radna mjesta budućnosti

Problem: nedostatak kvalificiranih radnika za nove gospodarske sektore

Rješenje: predvidjeti potrebe za vještinama za industrijsku tranziciju, ojačati sposobnost poduzeća da zaposle dovoljno radnika, uključiti lokalne dionike u planiranje i osmišljavanje regionalnih inicijativa u području različitih vještina

2) Jačanje i širenje inovativnosti

Problem: nedostatak inovacijskih kapaciteta u malim i srednjim poduzećima

Rješenje: ubrzati digitalnu transformaciju, proširiti poslovne inovacijske mreže i podržavati klastere, ojačati veze između akademske zajednice i lokalnih poduzeća

3) Promicanje poduzetništva i jačanje angažmana privatnog sektora

Problem: ograničen pristup novoosnovanih i rastućih poduzeća poduzetničkim vještinama i mrežama

Rješenje: poduzetnicima pružati informacije, mogućnost osposobljavanja, priprema i mentorstva, jačati poduzetničke mreže, povećati sudjelovanje novoosnovanih te malih i srednjih poduzeća u zajedničkim istraživanjima

4) Prijelaz na klimatski neutralno gospodarstvo

Problem: uskladiti dugoročni cilj prijelaza na klimatski neutralno gospodarstvo s kratkoročnim gospodarskim aktivnostima

Rješenje: poticati lokalnu energetsku tranziciju kroz programe financijske potpore, integrirati prijelaz na klimatski neutralno gospodarstvo u šire strategije regionalnog razvoja

5) Promicanje uključivog rasta

Problem: prostorne razlike i teritorijalna povezanost

Rješenje: poticati teritorijalnu suradnju kroz ruralno-urbana partnerstva, osigurati digitalnu povezivost i digitalne usluge u udaljenim regijama

Na tom izvješću i preporukama temeljit će se priprema za buduće programe kohezijske politike za razdoblje 2021. – 2027., u okviru kojih je dostupno više od 90 milijardi eura za istraživanje, inovacije, digitalizaciju i potporu malim i srednjim poduzećima.

Kontekst

Globalizacija je donijela velike koristi nerazvijenim gospodarstvima širom svijeta te brojne prilike Europljanima, no, iako su pogodnosti dostupne svima, troškovi su često neravnomjerno raspoređeni. Brojne europske regije još nisu riješile problem nezaposlenosti do kojeg je došlo zbog nestajanja tradicionalne industrije. Kako bi se mogla suočiti s izazovima modernizacije gospodarstva, Europa mora osnažiti svoje regije i pomoći im da stvaraju vrijednost. To će postići poticanjem inovacija, digitalizacije i dekarbonizacije te razvijanjem vještina.

>>>Vlade moraju djelovati i pomoći izmučenoj srednjoj klasi: OECD

U srpnju 2017. Komisija je predstavila komunikaciju o jačanju inovativnosti u regijama EU-a i pokrenula dvije inicijative: jednu za industrijsku tranziciju, čiji su konačni rezultati predstavljeni danas, i jednu za međuregionalno partnerstvo za inovacije. Regije i države članice surađivale su s timovima stručnjaka Komisije i OECD-a kako bi povećale inovativnost, uklonile prepreke ulaganjima, opremile radnike odgovarajućim vještinama i pripremile se za industrijske i društvene promjene.

Više informacija

Brošura – Industrijska tranzicija: ne izostavimo nijednu regiju

Priopćenje za medije – Regije će imati koristi od nove potpore EU-a u izgradnji otpornih gospodarstava (rujan 2017.)

Priopćenje za medije – Komisija pruža novu potporu regijama u industrijskoj tranziciji za izgradnju otpornih i niskougljičnih gospodarstava (prosinac 2017.)

Priopćenje za medije – Komisija pruža veću potporu industrijskim regijama za izgradnju otpornih i konkurentnih gospodarstava (ožujak 2018.)

Priopćenje za medije – Komisija predstavlja rezultate inicijative za potporu regijama u industrijskoj tranziciji (svibanj 2019.)

Internetske stranice OECD-a o najvažnijim područjima politike