Biznis i ekonomijaPreporučeno

Europski proizvođači energije suočeni s principom Robina Hooda

Ministri energetike i financija Europske unije u petak su na neformalnom sastanku Europsku komisiju zadužili da u sljedećih nekoliko dana finalizira planove za oporezivanje proizvođača energije neovisnih o plinu i mjere koje bi ugroženim energetskim tvrtkama osigurale opstanak.

Ministri su odustali od prijepornog prijedloga o ograničavanju cijena ruskog plina uz ocjenu da je takva mjera neizvediva ili vodi u stupicu.

>>>EU dogovara mjere za kroćenje cijena energenata

Unatoč protivljenju, od izvršnog je tijela zatraženo da razmotri uvođenje i posljedice generalnog ograničavanje cijena plina sa svih tržišta, no takav je scenarij samoubilački neizgledan.

Na sastancima je iskazana podrška prijedlogu da se tvrtkama u energetskom sektoru omogući izvanredno financiranje. Komisija je zadužena za osmišljavanje i određivanje pojedinosti.

“Svi su u žurbi da pronađu rješenje,” rekao je o vijećanju švedski ministar energetike Khashayar Farmanbar.

“Uzeti od bogatih da bi se dalo siromašnima

Ministri su najsnažniju potporu dali nakani oporezivanja prekomjernih prihoda na tržištu energenata.

Cijenu električne energije na jedinstvenom tržištu diktira cijena najskupljeg energenta koji se koristi za proizvodnju. U aktualnom trenutku pritisak dolazi od cijena plina koje su se uslijed zapadnjačkog odmjeravanja s Rusijom u kontekstu odgovora na njezinu invaziju Ukrajine vinule u nebo.

>>>Pogledajte vizualizaciju divljanja cijena energije u Europi

U ilustraciji navedenog, cijene plina na referentnom nizozemskom tržištu, koje su vrhunac zabilježile proljetos segnuvši do 335 eura po megavatsatu (MWh), trenutačno osciliraju na oko 226 eura po MWh.

Za poredbu cijene su u prvom lanjskom polugodištu kotirale na oko 46 eura po MWh.

Komisija je predložila da se proizvođačima s niskim troškovima proizvodnje poput nuklearki, vjetroelektrana i elektrana na ugljen prihodi ograniče na 200 eura po megavatsatu, a sve preko toga bi se usmjeravalo prema potrošačima i gospodarstvu.

Tvrtke koje energiju proizvode iz fosilnih goriva također bi morale platiti “doprinos solidarnosti”.

>>>Gazprom upozorava na zimsko ključanje europskih cijena plina

“Uzeti ponešto tog prekomjernog profita i reciklirati ga natrag u kućanstva ima smisla,” rekao je u petak irski ministar okoliša Eamon Ryan.

Ministri su najavili da će konkretne prijedloge predstaviti u utorak i potom do kraja rujna održati još jedan izvanredni sastanak s nadom da će on zaključiti pregovore i omogućiti konačno odobrenje.

Korak predaleko

Predsjednik Vladimir Putin ovog je tjedna zaprijetio da će Moskva u slučaju da EU pokuša regulirati ili ograničiti cijene plina zaustaviti opskrbu svim energentima.

Pojedine zemlje koje još uživaju ruski plin na sastanku su rekle da ne žele riskirati prekid opskrbe.

>>>Putin: Zapad će se ‘smrznuti poput vučjeg repa iz bajke’

Rezerviranost su pokazali i drugi, talijanski ministar za ekološku tranziciju Roberto Cingolani novinarima je rekao da je 15 zemalja članica zagovaralo opće ograničavanje uvozne cijene plina.

Među protivnicima poriva našla se i Nizozemska.

“Ne bih rekao da je bilo široke podrške za široku gornju granicu (cijena plina),” rekao je nizozemski državni tajnik za ekstraktivne industrije Hans Vijlbrief.

Neočekivano, sumnju u prijedlog Komisije izrazila je i povjerenica iste za energetiku, Kadri Simson.

“Moramo se pobrinuti da ne ugrozimo našu sigurnost opskrbe,” rekla je, ukazujući da bi ograničavanje cijena u Europskoj uniji plin preusmjerilo u druge regije.

>>>Webom tutnja provokativni propagandi spot Gazproma: Zima će biti velika | VIDEO

Aktualni podaci pružatelja financijskih uvida Refinitiv otkrivaju da je isporuka prirodnog plina kroz tri glavne rute prema Europi u posljednjih 12 mjeseci postupno okopnila za gotovo 90%.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Grabancijaš/Reuters