Wall Street Journal (WSJ) doznaje, ili radije potvrđuje, da je Facebook prilikom izmjene algoritma za prikazivanje vijesti u 2017. godini ciljano oslabio ulijevo i ojačao udesno ustrojene medije.
Kompanija je u navedenom razdoblju trpjela kritiku zbog navodne protukonzervativne pristranosti zbog čega se izvršni direktor Mark Zuckerberg našao i na privatnim konzultacijama s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i američkim inačicama Velimira Bujaneca.
>>>Soros: čini se da su Zuckerberg i Trump u nekoj vrsti dogovora o uzajamnoj pomoći
WSJ piše da je Zuckerberg nakon inputa i uslijed zabrinutosti zbog potencijalnih regulatornih mjera osobno odobrio algoritam koji širi doseg desnice nauštrb ljevice. Kao jedan od ilustrativnih primjera za razmjere prilagodbe naveden je Mother Jones, jedan od znamenitijih američkih portala posvećenih istraživačkom novinarstvu.
Ben Dreyfuss, direktor uredništva za rast i strategiju Mother Jonesa, na ekspoze je reagirao rezigniranom kritikom, rekavši da je u 2017. i 2018. godini održao više sastanaka s izvršnim ljudima Facebooka na kojima su oni inzistirali da promjene algoritma neće favorizirati ili podjarivati pojedinog izdavača ili njihov (ideološki) razred.
>>>Elon Musk pozvao sljedbu na brisanje facebooka uz jednostavan argument: ‘jadan je
Mother Jones je u 2019. u nekolicini uredničkih osvrta upozoravao na dramatični pad prometa s Facebooka uz procjenu da je u 18 mjeseci izgubljeno najmanje 600,000 dolara prihoda.
Izvršna direktorica portala, Monika Bauerlein, u petak je kroz objave na Twitteru također izrazila frustraciju s Facebookom. Ona je navela da je pad prometa imao “realne učinke” na organizaciju.
>>>Privatne večere Zuckerberga s američkom krajnjom desnicom, nacionalistima: Politico
“Jedan od razloga što ovo toliko ljuti je što sam ja dugo inzistirala da Facebook zaslužuje određenu dozu povjerenja,” napisala je Bauerlein. “Bila sam uvjerena da smo nasumična žrtva njihove šire putanje, muha na njihovom vjetrobranu. Ali je (s Facebookom) uvijek, uvijek gore.”
Prihodi su nakon “intervencije” algoritma pali za ugrubo 400,000 dolara godišnje zbog čega su izostala zapošljavanja i zaustavljeni pojedini projekti, dodala je u niti.
>>>QAnon | kratka povijest bolesti
Izvješće WSJ-a stiže nakon što je Roger McNamee, jedan od ranih investitora u Facebook, u rujnu rekao da je algoritam te društvene mreže ciljano osmišljen za radikalizaciju i dezinformaciju svojih korisnika te da predstavlja realnu prijetnju demokraciji i nacionalnoj sigurnosti. Kao primjer je naveo recentni procvat grupa zabavljenih QAnon zavjerama koje su na krilima algoritma prije nedavnog prisilnog gašenja osvojile dobar dio svijeta, uključujući Hrvatsku.
Grabancijaš je prvi hrvatski portal koji u prkos gubitku prihoda i dosega zbog zaštite privatnosti i zdravog razuma otvoreno i potpuno bojkotira Facebook.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.