PreporučenoTech

Gong: Meta je uklonila fejkere HDZ-a

Nestranačka udruga za zaštitu i promicanje demokracije Gong u petak je izvijestila da je Meta sa Facebooka i Instagrama uklonila koordiniranu mrežu 150 lažnih profila i stranica, koju su povezane s članovima Mladeži HDZ-a.

“U sigurnosnom izvještaju za prvi kvartal 2024. godine, Meta, jedna od najvećih svjetskih tehnoloških kompanija i vlasnik Facebooka i Instagrama, navodi kako su ih istraživanja Gonga ponukala da samostalno istraže slučaj lažnih profila koji djeluju pod objavama službene Facebook stranice HDZ-a. U njemu su utvrdili da uočeni lažni profili krše smjernice zajednice protiv koordiniranog neautentičnog ponašanja, zbog čega su službeno uklonili 150 profila s ovih društvenih mreža. Također, iako su osobe koje su sudjelovale u stvaranju navedenih lažnih profila nastojale prikriti svoj identitet, Meta je utvrdila poveznicu takvih profila s pojedincima vezanima za HDZ-ovu organizaciju Mladež Hrvatske demokratske zajednice, čiji je predsjednik Maksimilijan Šimrak odnedavno i saborski zastupnik,” priopćeno je iz Gonga.

Meta je utvrdila da su ljudski “botovi” HDZ-a kroz neautentične i lažirane profile sudjelovali u međusobnom lajkanju komentara.

“Također, utvrdili su da takvi profili nastoje učiniti sebe autentičnima putem korištenja AI fotografija osoba za svoje profilne slike. Od primjera aktivnosti lažnih profila navode pojedinca koji je prikazivao desne političare kao Orbanove i Putinove lutke te ekološkog aktivista koji je kritizirao rad zagrebačkog gradonačelnika.”

Single purpose accounts

Gong je u veljači izvijestio da je podno objava na službenim stranicama HDZ-a uočio račune s jednom svrhom (engl. single purpose accounts), s pseudonimima poput Jerko Jere Kotarac, Tino Topić Top ili Tomo Toky Marinković.

Njihov je zajednički nazivnik bio malen broj pratitelja, gotovo istodobni datumi nastanka i aktivnost fokusirana isključivo na objave HDZ-a.

Računi su “bili aktivni isključivo ispod objava HDZ-a, gdje bi lajkali te pozitivno komentirali HDZ, uz kritiziranje i vrijeđanje oporbe, ali i građana i građanki koje sudjeluju na prosvjedima. Što se tiče ostalih političkih stranaka, lažni profili nisu bili prisutni u nekoj značajnijoj mjeri, a nije bilo ni dokaza koji bi upućivali na koordinirano djelovanje,” napisali su u priopćenju iz Gonga.

Nakon što su prozvani, patvoreni su korisnici promijenili pseudonime i profilne fotografije.

“Tako je Jerko Jere Kotarac postao Danijela Vrabelj, Tino Topić Top Suzana Modrić, a Tomo Toky Marinković se preobrazio u Darija Marića.”

Navedena manipulacija predstavlja izravno kršenje uvjeta korištenja Facebook i Instagrama zbog čega su lažni profili uklonjeni.

“Odgovornost za suzbijanje takvog sadržaja ne bi trebala biti na građanima i građankama, za koje se očekuje da bi trebali prijavljivati pojedinačne sumnjive profile, već na vlasnicima digitalnih platformi, koje su po Zakonu o digitalnim uslugama odgovorni za sadržaj na istima. Uostalom, da su botovi i lažni angažman zbilja problem u izbornim kampanjama pokazuju i smjernice Zakona o digitalnim uslugama za integritet izbora, koje preporučuju platformama da učinkovitije sprječavaju prijevaru i korištenje lažnih angažmana i neautentičnih profila. Također, odgovornost mora biti i na strankama i političarima, kojima bi se trebalo zabraniti korištenje prevarantskih kampanja i manipulacija građana,” komentirao je Gongov stručnjak za digitalnu sigurnost, Matej Mikašinović-Komšo.



Povezane vijesti