PreporučenoTech

Google osvježio pravila, ograničio ciljano političko oglašavanje

Google je u srijedu na svom blogu javio o osvježenoj politici političkog oglašavanja koja klijentima uskraćuje relevantne podatke o publici tijekom predizborne promidžbe.

“…mi želimo pospješiti povjerenje birača u političke oglase koje mogu vidjeti na našim oglasnim platformama.”

Scott Spencer

Kompanija će za navedenu kategoriju ciljano oglašavanje ograničiti na dob, spol i lokaciju temeljenu na poštanskom kodu. Politički oglašivači će i dalje imati uvid u kontekstualne navike korisnika, odnosno u teme koje zanimaju pojedinog surfera.

>>>SDP najraskošniji u dosadašnjoj izbornoj promidžbi, Bandić s najviše a HDZ bez donacija

Google je prije izmjene provjerenim političkim oglašivačima nudio ciljanje oglasa na temelju dubinskih podataka o ponašanju korisnika, primjerice, kroz sintezu riječi upisanih u tražilicu ili kategorije; sklon ljevici, sklon desnici, neovisan. Gdje je bilo dostupno, političke kampanje su imale i detaljniji uvid u glasačke preferencije te mogućnost ciljanja publike s određenim obrascem online ponašanja.

>>>Gong upozorava na nedostatke u praćenju političkog oglašavanja na društvenim mrežama

Nova pravila na snagu prvo stupaju u Ujedinjenom Kraljevstvu ususret izvanrednim općim izbora 12. prosinca, da bi do kraja godine bila primijenjena na čitavom teritoriju Unije. Globalno usvajanje će započeti sa 6. siječnjem 2020.

“Uzevši u obzir nedavne zabrinutosti i rasprave o političkom oglašavanju i značaj zajedničkog povjerenja u demokratski proces, mi želimo pospješiti povjerenje birača u političke oglase koje mogu vidjeti na našim oglasnim platformama”, napisao je na blogu Scott Spencer, potpredsjednik za upravljanje proizvodima Google Adsa.

U objavi je također pojašnjeno da Google neće tolerirati političke i nepolitičke oglase s patvorenim ili manipuliranim medijima.

‘Dezinformacijom-do-profita’: plaćene laži u oglasima političara OK za Facebook, Twitter

Facebook i Twitter su tijekom rujna i listopada iskusili žestoku kritiku zbog politike oglašavanja koja dozvoljava objavu i dokazanih laži ukoliko su one izrečene od strane političara. Twitter je od prakse odustao u listopadu dok Facebook, u skladu sa svojom prirodom, još uvijek važe između dezinformiranja korisnika i profita.