Predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde u petak je u prvom službenom govoru prepoznala izazove ustaljenim i ustajalim ekonomskim modelima, uključujući globalizaciju.
“Trajne trgovinske napetosti i geopolitičke nesigurnosti doprinose usporavanju rasta svjetske trgovine koja se više nego prepolovila od prošle godine. To je zauzvrat smanjilo globalni rast na najnižu razinu od velike financijske krize,” rekla je u nastupu na Europskoj konferenciji za bankarstvo u Frankfurtu, potvrđujući nedavnu ocjenu OECD-a da su promjene strukturnog karaktera.
>>>Lagarde će krojače monetarnih smjernica spustiti iz ‘kule od slonovače’: de Guindos
“Počinjemo vidjeti globalni pomak – uglavnom predvođen tržištima u razvoju – od vanjske prema domaćoj potražnji, od ulaganja prema potrošnji i od proizvodnje prema uslugama,” dodala je bivša šefica Međunarodnog monetarnog fond.
“Novi svjetski poredak”
“Svjetska se trgovina preuređuje dok nove tehnologije remete konvencionalne lance opskrbe i organizaciju radnih mjesta i dok se pojavljuju novi rizici povezani s klimatskim promjenama. Sve to očito ima posljedice za naš vanjski sektor jer je izvoz iz europodručja intenzivan u kapitalu i intermedijarnim proizvodima,” nastavila je.
U osvrtu na protekcionizam inauguriran zajedno s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, Lagarde je sugerirala da je globalizacija koju su političari i ekonomisti ponudili kao pokretač rasta stvar prošlosti.
“Europa mora inovirati i investirati kako bi odgovorila na ove izazove i sačuvala dugoročnu konkurentnost. To (protekcionizam) također sugerira da visoke stope rasta trgovine kakve smo vidjeli više nisu izvjesne,” upozorila je uz ocjenu da bi eurozona i dalje trebala biti otvorena multilateralnoj trgovini, ali se istovremeno fokusirati na korištenje potencijala domaćeg tržišta.
“Odgovor leži u pretvaranju druge najveće svjetske ekonomije u ekonomiju koja je otvorena svijetu, ali sigurna u sebe – ekonomiju koja u potpunosti koristi potencijal Europe za oslobađanje viših stopa domaće potražnje i dugoročnog rasta,” rekla je.
>>>El-Erian: Draghi će biti upamćen kao ‘spasitelj eurozone’
Ona je također, pažljivo i bez detalja, navela da ECB kreće u reviziju dosadašnje monetarne politike i ponovila poziv na fiskalnu akciju u europodručju. Njezin je prvi nastup generalno dobro prihvaćen od dionika konferencije, uključujući propitivanju otvorenu tvrdnju da je eurozona druga ekonomska sila svijeta.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.