“Koncept centralnobankarskog digitalnog novca (CBDC), pa tako i digitalnog eura, izuzetno je zanimljiv i izazovan, te sa sobom nosi veliki broj pitanja na koja na ovoj konferenciji nastojimo odgovoriti. Uvođenje centralnobankarskog digitalnog novca trenutačno se razmatra u 100 jurisdikcija diljem svijeta, a motivi ispitivanja uspostave digitalne verzije javnog novca namijenjenog građanima različiti su u različitim državama, jednako kao što su i različiti pristupi prema CBDC-u. Važno je naglasiti da će se uvođenjem digitalnog eura i dalje moći plaćati gotovinom; digitalni euro neće je zamijeniti nego će predstavljati digitalni oblik gotovine koji će se moći koristiti i off-line, prebacivanjem novca s mobitela na mobitel i kada niste priključeni na internet. U cilju da naša zajednička europska valuta i ubuduće ostane primjerena potrebama korisnika, mora se razvijati u skladu sa željama građana”, ustvrdio je danas Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke na konferenciji “Digitalni euro i centralnobankarski digitalni novac” održanoj u organizaciji HNB-a.
Guverner je naglasio da gotovina omogućuje uključivost i privatnost plaćanja, a digitalni euro bi ih omogućivao i u digitalnom obliku. “Ako se uvede digitalni euro, naše će financijske transakcije biti jednostavnije jer ćemo moći birati sigurno sredstvo plaćanja, koje se prihvaća u cijelom europodručju. Svi u europodručju moći će besplatno plaćati digitalnim eurom, kao što sada plaćaju gotovinom”, kazao je tom prilikom Boris Vujčić.
“Strateška autonomija”
Nakon pozdravnog govora guvernera Vujčića, Evelien Witlox, direktorica programa za digitalni euro u Europskoj središnjoj banci naglasila je da se uporaba gotovine u europodručju smanjuje i istaknula jedinstvenost digitalnog eura kao kombinacije praktičnosti centralnobankarskog novca i prednosti digitalnog plaćanja. “Digitalni euro bio bi općeprihvaćen u cijelom europodručju kao dodatna mogućnost uz plaćanje gotovinom i ostale postojeće metode plaćanja. S digitalnim eurom kao pan-europskim rješenjem pod europskim vodstvom osnažila bi se strateška autonomija Europe, što bi smanjilo našu ovisnost o neeuropskim pružateljima platnih usluga te potaknula inovativnost i tržišno natjecanje u europskom sektoru plaćanja”, rekla je Witlox.
Motivi i praksa
Sandra Švaljek, zamjenica guvernera Hrvatske narodne banke moderirala je panel “Digitalni euro” koji je bio posvećen raspravi o projektu Eurosustava o uvođenju digitalnog eura. Drugi panel “Centralnobankarski digitalni novac” uvodnim je izlaganjem otvorio Geoffrey Goodell, profesor na University College London, a moderirali su ga Ivan Mortimer Shutts, savjetnik u Dataswyftu i Linardo Martinčević, savjetnik u Uredu guvernera i FinTech koordinator u Hrvatskoj narodnoj banci. Na drugom panelu se raspravljalo o motivima i pristupu različitih zemalja u vezi uspostave digitalne verzije javnog novca namijenjenog građanima, uz komparativni prikaz dosadašnjih nastojanja nekih od tih država u pogledu CBDC-a.
Sudionici panela renomirani su stručnjaci uključeni u provedbu ovih projekata, predstavnici središnjih banaka, akademske zajednice i privatnog sektora, koji su zajednički pokušali odgovoriti na neka od najvažnijih pitanja vezanih uz CBDC i digitalni euro.
Priopćenje za javnost,
HNB
Grabancijaš priopćenja Hrvatske narodne banke od javnog ili poslovnog interesa i značaja prenosi u izvornom obliku uz povremenu izmjenu naslova.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.