Biznis i ekonomijaPreporučeno

Inflacijski pritisci, industrijski rekordi u europodručju | IHS Markit

Industrijska aktivnost u europodručju u svibnju se proširila rekordnim tempom, potvrđuje u utorak objavljena anketa IHS Markita koja uzgred sugerira da bi uzlet bio još veći kad ne bi bilo naprezanja i remećenja u opskrbnom lancu i posljedičnog rasta cijena inputa koji je također bez presedana.

>>>Uslužni sektor eurozone u travnju izašao iz kontrakcije, rekordna aktivnost u industriji | PMI

Finalni Indeks menadžera nabave (PMI) za industriju u svibnju se popeo na 63.1 s travanjskih 62.9, bolje od prvih, ‘flash’ rezultata koji su sugerirali vrijednost od 62.8 i najbolje od početka provođenja relevantnih ispitivanja u lipnju 1997. godine.

PMI ljestvica seže od 0 do 100, srednja vrijednost je 50 i označava ‘status quo’, vrijednosti ispod 50 pad (sažimanje), a iznad 50 rast (širenje) aktivnosti u pojedinom sektoru.
Formula:
PMI = (P1 * 1) + (P2 * 0.5) + (P3 * 0)
Varijable:
P1 = postotak odgovara koji javljaju o popravljanju situacije
P2 = postotak odgovora koji javljaju da je stanje nepromijenjeno
P3 = postotak odgovora koji javljaju o pogoršavanju situcije

‘Tehnička recesija’ podrazumijeva dva uzastopna mjeseca kontrakcije ili negativnog gospodarskog rasta.

“Sve veći rast proizvodnje dodaje znacima da se gospodarstvo snažno oporavlja u drugom tromjesečju,” komentirao je rezultate ankete Chris Williamson, glavni poslovni ekonomist pri IHS Markitu. “Međutim, u svibnju su zabilježena i rekordna kašnjenja u opskrbi koja ograničavaju rast proizvodnje i ostavljaju tvrtke u nemogućnosti da udovolje potražnji do stupnja kojem ankete nikad prije nisu posvjedočile,” dodao je.

Inflacijski pritisci

U potvrdi navedenog, indeks ulaznih (input) cijena za proizvođače u svibnju se s travanjskih 82.2 propeo na 87.1, daleko najviše u povijesti praćenja.

>>>Schnabel upozorila na dugotrajnu deflaciju eurozone

Tvornice su porast cijena sirovina uglavnom proslijedile dalje niz lanac, prema preprodavačima pa tako i krajnjim kupcima, iako su i same prisiljene apsorbirati dio pritisaka koji su stopu inflacije u svibnju prvi put gurnule na 2.0%, mrvicu više od ciljane stope (blizu, ali ispod 2%) koju Europske središnje banka neuspješno pokušava potaknuti gotovo tri godine, a čija se održivost pokazala neuhvatljivom još od “Globalne recesije” inicirane u 2008. godini.

Analitičari u anketi Reutersa očekuju da će europodručje u tekućem kvartalu izroniti iz “double dip” recesije, no drže da će aktualni inflacijski pritisci biti kratkotrajni, odnosno neodrživi uslijed normalizacije opskrbnih lanaca i iscrpljivanja nagomilane potrošačke moći.

“Očekujemo da će cjenovni pritisci u dolazećim mjesecima postati umjereniji, paralelno s ublažavanjem remetilačkih učinaka pandemije i poboljšanjima u globalnom opskrbnom lancu,” rekao je Williamson.

>>>Eurozona na putu povijesnog, samoodrživog oporavka

Istraživanje IHS Markita sugerira da istovjetne trendove očekuju i proizvođači koji se suočeni s poteškoćama u nabavi i snažnim rastom potražnje nevoljko odlučuju za plaćanje aktualnih cijena sirovina, ali industrijske narudžbe za nekoliko mjeseci unaprijed preuzimaju najbržim tempom od početka mjerenja.

Pratite nas na Google vijestima

Comments (3)

  1. […] Inflacijski pritisci, industrijski rekordi u europodručju | IHS Markit 02/06/2021 […]

  2. […] repromaterijala u travnju je dovela do neočekivanog pada industrijske proizvodnje u Njemačkoj potvrđujući očekivanja analitičara da će pandemijom koronavirusa uvjetovane poteškoće u nabavi i snažan rast potražnje negativno […]

Comments are closed.