Kina je u ponedjeljak rekla da plan Europske komisije o uvođenju carina na ugljik klimatska pitanja pretvara u trgovinska i tako krši međunarodne principe dok šteti izgledima gospodarskog rasta.
>>>Započeo je korijeniti preobražaj našeg društva i gospodarstva | Komisija
Komisija je ovog mjeseca iznijela planove o uvođenju novog mehanizma za prilagodbu ugljika na granicama (CBAM), iliti CO2 carinu na ugljik pri uvozu određenih proizvoda koja će se plaćati od 2026. godine.
“CBAM je u suštini jednostrana mjera koja pitanje klimatskih promjena širi na sektor trgovine. On krši principe WTO-a (Svjetske trgovinske organizacije) … te će ozbiljno potkopati međusobno povjerenje u globalnoj zajednici i izglede ekonomskog rasta,” rekao je prema citatu Reutersa glasnogovornik kineskog Ministarstva ekologije i okoliša.
>>>HGK i Eurochambres upozoravaju na financijske zahtjeve ambicioznog zelenog plana
On je ponovio stajalište Kine da odgovor na klimatske promjene u obzir mora uzeti razinu gospodarskog razvoja svake pojedine nacije i da će CO2 carina ozbiljno naštetiti spremnosti i sposobnosti zemalja da se pozabave tim problemom.
>>>Klimatski ciljevi Europske unije imaju ‘duboke geopolitičke posljedice’ | think-tanks
Prva službena reakcija Kine na ambiciozni plan Europske komisije nije neočekivana, riječ je o najvećem svjetskom proizvođaču industrijskih sirovina kakve su čelik i cement kojem će europski zeleni plan donijeti ponajveću neposrednu štetu, iako će se ona s vremenom umanjiti.
Pratite nas na Google vijestima

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.