Uz Svjetski dan audiovizualne baštine u 27 neovisnih hrvatskih kina od 25. do 28. listopada, bit će prikazana dva klasika hrvatske kinematografije – “Vlak u snijegu” Mate Relje i “Čaruga” Rajka Grlića, čime se želi upozoriti na nužnost zaštite audiovizualnog materijala kao važnog dijela nacionalnog identiteta.
Projekcije će u 22 kina pratiti i prigodna izložba “Popratno filmsko gradivo”, sastavljena od fotografija i plakata filmova u kojima je glumio Ivo Gregurević, odajući počast prerano preminulom glumcu, koji je svoju prvu veliku samostalnu ulogu ostvario upravo u “Čarugi”.
>>>Iduće zime stiže strašni baš strašni virtualni film o ‘hominidnim paučnjacima’: VIDEO
Svjetski dan audiovizualne baštine obilježava se 27. listopada od 2005. godine, kada ga je utemeljio UNESCO, no zbog potrebe jačanja svijesti o važnosti očuvanja audiovizualne baštine koja je u stalnoj opasnosti od propadanja, program će ove godine trajati čak četiri dana.
Knjiga o prijateljstvu i zajedništvu “Vlak u snijegu” klasik je hrvatske dječje književnosti Mate Lovraka iz 1931., te više od četiri desetljeća nakon filmske adaptacije i klasik domaćeg filma.
Glavne uloge imali su Slavko Štimac, Gordana Inkret i Željko Malčić, glazbu za film napisao je Arsen Dedić, od koje se najviše pamti pjesma “Kad se male ruke slože.”
Ivo Gregurević (1952. – 2019.) glumio je u devedesetak filmova, 19 televizijskih serija i tridesetak kazališnih predstava, a prijelomna uloga za njega je bila ona u “Čarugi”, prvom i jedinom vesternu Rajka Grlića temeljenom na noveli Ivana Kušana. Film opisuje istinite događaje iz života slavonskog razbojnika Jovana Stanistavljevića Čaruge.
>>>Kulenović i Ferić najavili ‘otočki’ triler o ubojstvu transseksualne prostitutke u ratnim 90-ima
S proračunom od milijun dolara, Čaruga je bio najskuplji hrvatski film, što je rezultiralo odličnim produkcijskim uvjetima – fotografijom svjetskih standarda, raskošnom scenografijom i kostimografijom te uvjerljivom rekonstrukcijom razdoblja koje opisuje, ističe se u najavi projekcija.
Program u povodu Svjetskog dana audiovizualne baštine nastao je u organizaciji Kino mreže i Hrvatskog državnog arhiva – Hrvatske kinoteke uz financijsku podršku Hrvatskog audiovizualnog centra, Društva hrvatskih filmskih redatelja i Zaklade Kultura nova.