Komisija danas objavljuje preporuke skupine stručnjaka iz strateškog foruma o važnim projektima od zajedničkog europskog interesa kako bi potaknula konkurentnost Europe i njezin vodeći položaj u šest strateških industrijskih sektora usmjerenih na budućnost, a to su: povezana, čista i autonomna vozila, tehnologije i sustavi na osnovi vodika, pametno zdravstvo, industrijski internet stvari, industrija s niskom razinom emisije ugljika te kibersigurnost.
Povjerenica Elżbieta Bieńkowska, zadužena za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te male i srednje poduzetnike, dodala je: Naše jedinstveno tržište, jedno od najvećih tržišta na svijetu, jedinstvena je odskočna daska za konkurentnost naše industrije na globalnoj razini. Kako bismo ga što bolje iskoristili, trebamo zajednički ulagati u svoje vodstvo u tehnološkom napretku. Već postižemo rezultate u područjima kao što su baterije, recikliranje plastike i računalstvo visokih performansi, ali možemo učiniti i više. U tom kontekstu pozdravljam današnje preporuke stručne skupine za dodatnih šest strateških lanaca vrijednosti na koje bi se industrijska politika EU-a trebala usmjeriti.
Važni projekti od zajedničkog europskog interesa (IPCEI) uključuju inovativne istraživačke projekte koji često podrazumijevaju znatne rizike te zahtijevaju zajedničke, dobro koordinirane mjere i transnacionalna ulaganja javnih tijela i industrija nekoliko država članica. Zajedničkim ulaganjem u prednosti europske industrije EU može stvarati radna mjesta i rast u industrijskim sektorima i regijama te ojačati svoju ulogu na svjetskoj sceni.
Osim preporuka specifičnih za svaki lanac vrijednosti, u izvješću se utvrđuju i horizontalne poticajne mjere:
- udruživanje javnih i privatnih sredstava na razini EU-a te nacionalnoj i regionalnoj razini: EU bi trebao koordinirati ta zajednička ulaganja te ih prvenstveno usmjeriti na industrijsko uvođenje i komercijalizaciju novih tehnologija
- produbljivanje i integracija jedinstvenog tržišta na temelju propisa i novih normi
- mapiranje i razvoj vještina koje su potrebne duž svih lanaca vrijednosti
- povećanje dinamičnosti inovacijskih sustava u Europi, s naglaskom na regionalne jake točke i javno-privatna partnerstva
- uspostava postupka upravljanja za praćenje tehnoloških i industrijskih promjena, utvrđivanje novih strateških lanaca vrijednosti i procjenu napretka u radu na njima.
Izvješće je dio rada Junckerove Komisije na jačanju industrijske baze Europe, a pridonijet će i radu sljedeće Komisije na novoj dugoročnoj strategiji za europsku industrijsku budućnost.
Kontekst
Industrija Europe snažna je i zadržava vodeći položaj na svjetskoj razini u mnogim sektorima kao što su automobilska industrija, kemijska industrija, farmacija, strojarstvo i aeronautika. Naša je industrija od 2013. stvorila 1,7 milijuna radnih mjesta te je zaslužna za više od dvije trećine našeg izvoza.
Međutim, u svijetu koji se mijenja europska se industrija mora prilagoditi kako bi ostala korak ispred. Komisija ustraje na politikama koje osiguravaju povoljno okruženje za razvoj europske industrije. Zahvaljujući tim politikama industrija može stvarati sve više kvalitetnih radnih mjesta na snažnom i poštenom jedinstvenom tržištu, jačati konkurentnost Europe, poticati ulaganja i inovacije, primjerice u području čistih tehnologija, te pružati potporu regijama i radnicima na koje utječu promjene u industriji.
Strateški forum o važnim projektima od zajedničkog europskog interesa najavljen je 2017. u obnovljenoj strategiji industrijske politike EU-a te ga je Komisija uspostavila u ožujku 2018. Njegov rad temelji se na novoj viziji za održiviju, uključiviju i konkurentniju preobrazbu europske industrije do 2030., koju je u lipnju 2019, predstavio okrugli stol na visokoj razini o industriji. Preporuke strateškog foruma uzet će se u obzir i u razmatranju nove industrijske politike Komisije, kako se zahtijeva u Zaključcima Europskog vijeća od 22. ožujka 2019.
Komisija u potpunosti podupire udruživanje država članica i njihovih poduzeća koja bi omogućila velika transnacionalna ulaganja s pozitivnim učinkom prelijevanja diljem Europe.
EU je uveo fleksibilna pravila o državnim potporama kako bi olakšao provedbu važnih projekata od zajedničkog europskog interesa. Komisija je u prosincu 2018. u skladu s pravilima o državnim potporama u okviru važnih projekata od zajedničkog europskog interesa (IPCEI) odobrila 1,75 milijardi EUR javnih ulaganja, čime će se privući dodatnih 6 milijardi EUR privatnih ulaganja za istraživanje i inovacije u području mikroelektronike. Četiri europske zemlje – Francuska, Njemačka, Italija i Ujedinjena Kraljevina – i otprilike 30 poduzeća i istraživačkih ustanova udružit će snage kako bi omogućili istraživanje i inovacije u području te ključne tehnologije. To je prvi projekt u području istraživanja i inovacija odobren na temelju posebnih, unaprijeđenih pravila o državnim potporama za projekte od strateškog europskog interesa. Važne zajedničke aktivnosti i ulaganja provode se i u području računalstva visokih performansi i baterija.
Više informacija
Informativni članak „Industrija 2030.”
Izvješće okruglog stola na temu „Industrija 2030.”
Grabancijaš priopćenja izvršnog tijela Europske unije od javnog ili poslovnog interesa i značaja prenosi u izvornom obliku uz povremenu izmjenu naslova.