PolitikaPreporučeno

Komisija traži informacije MMF-a o Velikom Vojvodstvu, ‘vodećem poreznom utočištu svijeta’

Dužnosnici nove Europske komisije kreću s razgovorima i konzultacijama o rujanskom izvješću Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koje Luksemburg imenuju vodećim svjetskim poreznim utočištem.

Agenda Komisije otkriva da će izvršna potpredsjednica Margrethe Vestager i povjerenik za oporezivanje Paolo Gentiloni u ponedjeljak povesti razgovor s autorima studije kako bi se podrobnije upoznali s detaljima njihove istrage.

Luksemburg se na otvorenom našao zajedno sa završetkom mandata Jeana-Claude Junckera koji je prije preuzimanja predsjedanja Europskom komisijom služio kao premijer Velikog Vojvodstva od 1994. do 2013. godine. EU je za njegova mandata postigao određeni napredak u borbi protiv izbjegavanja plaćanja i utaje poreza, ali je s “crne liste” izuzeo 28 članica Unije.

MMF je u izvješću naveo da Luksemburg, sićušna nacija sa 600,000 ljudi, bilježi podjednak iznos direktnih inozemnih investicija (FDI) kao SAD i puno više od Kine. Citiran je podatak o 4 bilijuna dolara, ili oko desetine ukupnog globalnog FDI-a.

“FDI ovakve veličine teško reflektira realne investicije u majušnu luksemburšku ekonomiju,” ocjenjuje izvješće uz sugestiju da dobar dio priljeva predstavlja “prazne korporativne ljuske” koje smanjuju porezne prihode drugih zemalja.

Studija kao druga vodeća porezna utočišta imenuje Irsku, Hong Kong, Britanske Djevičanske otoke, Bermude, Singapur, Kajmanske otoke, Švicarsku i Mauricijus.

“Nekolicina dobro znanih poreznih utočišta udomljuje veliku većinu fantomskog svjetskog FDI-a,” pišu istraživači podcrtavajući Luksemburg i Nizozemsku kao zemlje koje zahvaljujući poreznoj politici i pogodnostima zajedno upijaju gotovo polovicu od 40 bilijuna direktnih inozemnih investicija.

Europska unija je “crnu listu” poreznih utočišta skrojila u 2017. godini nakon objave Panamskih dokumenata koji su razotkrili raširen sustav shema za izbjegavanje i/ili utaju poreza. Lista je, zasad, temeljena na sramotnoj definiciji poreznih utočišta, na njoj se ne nalaze nacije s nultom stopom korporativnog poreza, niti članice Unije imenovane u izvješću MMF-a.

Luksemburg, Irska i još 10 članica EU-a prošlog su tjedna osujetile prvi pokušaj reforme europskih pravila i blokirale prijedlog da se velike tvrtke obvežu na transparentnu objavu iznosa profita u pojedinim članicama EU-a, što bi moglo dovesti do ravnomjernijeg raspoređivanja poreznih prihoda.

Guardian piše da su irske vlasti ususret vijećanju o pravilima upozorene na “ekonomski kolaps” ukoliko dođe do globalnog suzbijanja utaje i izbjegavanja poreza.

Komisija je Luksemburg tijekom Junckerova mandata optužila za pružanje nezakonitih poreznih olakšica i pogodnosti tehnološkom divu Amazonu i proizvođaču automobila Fiatu, Vojvodstvo je pritom prošlo nekažnjeno, iako mu je naređeno da vrati iznos neplaćenog poreza.

Gentiloni je na saslušanjima prije preuzimanja dužnosti rekao da namjerava ubrzati i ojačati borbu protiv izbjegavanja poreza i raditi na sankcioniranju zemalja uhvaćenih u nezakonitim praksama.  

Grabancijaš/MMF/Reuters/Guardian