Europska komisija će od zemalja članica Europske unije zatražiti da hitro dostave svoje planove za snaženje obrane s ciljem lansiranja “paneuropskih projekata velikih razmjera.
Dokument (.pdf) prepoznaje “prijetnju sigurnosti bez presedana otkad se konvencionalni rat vratio u Europu u veljači 2022. godine”.
“Europa ne može uzeti sigurnosno jamstvo SAD-a zdravo za gotovo i mora značajno povećati svoj doprinos” kako bi održala snagu NATO-a, transatlantskog sigurnosnog saveza.
Slabosti
Bijela knjiga ponavlja i širi prijedloge koje je predsjednica Europske komisije predstavila Europskom vijeću gdje je većina nacionalnih lidera podržala ideju o rastu kroz obranu.
Tekst identificira i ranjiva područja, “rupe u sposobnostima” protuzračne i raketne obrane, topničkog streljiva i raketa, dronova, vojnog transporta, umjetne inteligencije, kibernetičkog rata i zaštite infrastrukture.
“Postoji jak razlog za zatvaranje ovih praznina u sposobnostima u suradničkom maniru,” piše u nacrtu dokumenta.
Postizanje cilja će “zahtijevati razvoj velikih paneuropskih projekata” jer “razmjeri, troškovi i složenost većine projekata u tim područjima nadilazi pojedinačni kapacitet zemalja članica”.
Komisija od zemalja članica očekuje da same odluče i predlože u što će utući novac, u reprizi Nacionalnih planova za oporavak i otpornost iz COVID ere.
Knjiga također najavljuje da će Komisija predložiti produbljivanje europskog jedinstvenog tržišta za obranu, a “osobito kroz veću jasnoću nabave te regulatorno pojednostavljenje i usklađivanje”.
Dokument usvaja i zahtjev Francuske da se prilikom dodjele tendera ili bespovratnog novca preferiraju europske tvrtke.
Grabancijaš/Reuters

Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.