“Napustite područje! Izvedite djecu!” vikali su članovi bande 8. srpnja u megafon marširajući kroz četvrt El Cementerio upozoravajući lokalno stanovništvo da razmjena vatre sa snagama sigurnosti neće skoro usahnuti.
Građani su dotad već više od pola dana proveli skriveni u svojim prebivalištima, čitave su obitelji bile pogrbljene na podovima kako bi izbjegle lutajuće metke u neprestanoj pucnjavi. El Cementerio i pet susjednih četvrti sljedećih su 48 sati proveli u paralizi dok su bande, nazvane “dječaci”, demonstrirale vatrenu moć bez presedana.
>>>Suočena s inflacijom od 2.665% Venezuela uvodi novčanicu od milijun bolivara vrijednu 3.30 HRK-a
Reuters izvještava da su oružani sukobi između policije i bandi s najmanje 300 članova smještenih u četvrtima zapadnog Cracasa još jedan znak da predsjednik Nicolas Maduro gubi kontrolu nad dijelovima Venezuele suočene s dubokom gospodarskom krizom, neimaštinom, glađu i produljenim kolapsoma reda i zakona.
Sličan se proces odvija i u pograničnim državama gdje su kolumbijski pobunjenici tjedne proveli u sukobima s venezuelanskim postrojbama, ubijeni su na deseci vojnika, razmješteno je na tisuće stanovnika.
“Postaje sve očitije da Maduro gubi kontrolu u Caracasu i izvan njega,” rekao je Alexander Campos, istraživač sa Središnjeg sveučilišta u Venezueli koji proučava nasilje i politiku. “Kapaciteti i ambicije kriminalnih skupina, od bandi do gerile, rastu.”
Naklonost stanovništva
Stručnjaci za sigurnost kažu da su nasilne policijske operacije koje je Maduro pokrenuo u 2015. godini s nazivom “Operacija narodnog oslobođenja” pomogla konsolidaciji suparničkih kriminalnih skupina ponudivši im zajedničko neprijatelja.
Vlada je u 2017. godini pojedina područja prepustila bandama, policija se povukla u zamjenu za smanjenje nasilja. Ulice su uistinu postale sigurnije, rekli su građani, ali su bande “autonomiju” iskoristile za jačanje svojih redova kroz povećanu trgovinu drogom i regrutaciju djece. Skupine su sada još bolje naoružane, uključujući jurišne puške i granate.
“Dječaci” su u pojedinim četvrtima zahvaljujući dijeljenju hrane i organizaciji zabava sa živom glazbom i roštiljem osvojili naklanost dijela stanovništva.
>>>Straćare u predgrađu Caracasa ilustriraju rastući očaj Venezuele
Tinejdžeri opremljeni kratkovalnim radio stanicama dane provode na kontrolnim točkama u ključnim dijelovima četvrti i zarađuju do 100 dolara tjedno – 30 puta više od minimalca, rekao je 34-godišnji učitelj Jose Antonio Rengifo. U područjima s bezvlašćem, građani dolaze na kontrolne točke kako bi zatražili usluge uobičajeno rezervirane za sudstvo i policiju, od prijava nasilja u obitelji do pljački.
“Tamo gore, to je obitelj,” rekao je 45-godišnji katolički svećenik Wilfredo Corniel pokazujući kuće na području pod patronatom “dječaka”.
“Vlada gubi teritorij i kredibilitet,” veli.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.