PolitikaPreporučeno

Možemo! najavilo amandman, iznijelo prijedloge za reformu sustava dječjeg doplatka

Dječji doplatak treba svake godine uskladiti s inflacijom, iz cenzusa za doplatak treba izuzeti troškove stanovanja (najamninu ili ratu kredita) kako bi se dječji doplatak proširio na one obitelji pogođene stambenom krizom, uvećati ga za jednoroditeljske obitelji i umrežiti sustav kako bi se konačno ubrzale isplate socijalnih naknada i povećao obuhvat korisnika,” rekla je u srijedu zastupnica Možemo!, Jelena Miloš.

Navela je nekoliko prijedloga za reformu dječjeg doplatka koje će Klub Možemo uputiti u saborsku proceduru.

Jedan je da se dječji doplatak na godišnjoj razini usklađuje s troškovima života, “a ne kao do sad, svakih nekoliko godina, često ususret izborima”.

Usklađivanje u godišnjem ritmu omogućilo bi da doplatak zadrži realnu vrijednost, prati rast inflacije i životnih troškova.

Miloš je rekla da se cenzusi i iznosi nisu mijenjali godinama – posljednji put cenzus za dječji doplatak se mijenjao 2018. godine, zbog čega su i brojni korisnici ispali iz sustava.

Godišnja indeksacija zato bi značila stvarnu reformu sustava dječjeg doplatka, rekla je.

Amandman

Zastupnica je najavila amandman na Vladin prijedlog zakona s ciljem da se iz računanja dohotka kućanstva izuzmu troškovi stanovanja ili rate stambenih kredita kako bi se dječjim doplatkom obuhvatio što veći broj obitelji pogođenih visokim cijenama na tržištu nekretnina.

Miloš je navela da ogroman dio troškova obitelji odlazi na stanovanje, a da država nema niti jedan instrument s kojim utječe na cijene najma.

Država nema niti registar kućanstva koji bi omogućio precizno ciljanje mjera onima kojima najviše trebaju.

Možemo! se stoga zalaže i za ublažavanje ovog problema i na smanjivanje dječjeg siromaštva, budući da je upravo stanovanje jedan od najvećih uzroka dječjeg siromaštva.

Zastupnica je socijalnu osjetljivost podcrtala i na kraju obraćanja, rekavši da je nužno osigurati veći dječji doplatak za one obitelji u riziku od siromaštva koje nisu dovoljno prepoznate u sustavu, naročito jednoroditeljske obitelji, te da je konačno potrebno uvesti bolju koordinaciju sustava isplate naknada jer ni dan danas različiti sustavi poput mirovinskog i socijalnog nisu umreženi, zbog čega se dugo čeka na naknade i ne povećava obuhvat korisnika.

Miloš je Zakon o inkluzivnom dodatku danas komentirala i u Saboru.