Moral njemačkih poduzetnika u listopadu se popravio više od očekivanja, pokazala je u petak objavljena anketa Ifo instituta donoseći dašak optimizma ususret kraju izazovne godine u kojoj se najsnažnije europsko gospodarstvo suočilo s dubokim propadanjem industrije i slabljenjem vanjske potražnje.
Indeks poslovne klime u listopadu se s mjeseca na mjesec popeo s 85.4 na 86.5 u poredbi s konsenzusom u Reutersovim anketama o rastu na 85.6.
“Njemačko gospodarstvo zasad je uspjelo zaustaviti svoj pad,” napisao je u komentaru izvješća predsjednik instituta, Clemens Fuest.
Koketiranje s recesijom
Oporavak poslovnog sentimenta nakon četiri uzastopna mjeseca pada predstavlja pozitivan signal za četvrto tromjesečje i potencijalni izlazak iz očekivane tehničke recesije.
Njemačka je drugi kvartal 2024. zaključila s kontrakcijom gospodarstva za 0.1%, uz indicije o istovjetnom stezanju u trećem tromjesečju što bi predstavljalo tehničku recesiju definiranu kroz dva uzastopna kvartala s negativnim predznakom.
Bundesbank trenutno očekuje da će u četvrtom tromjesečju uslijediti stagnacija.
Prema aktualnim projekcijama savezne vlada bruto domaći proizvod za cijelu 2024. smanjit će se za 0.2%, nakon pada za 0.3% u 2023. godini.
“Njemačko gospodarstvo se suočava s teškim zimskim mjesecima. Vanjske okolnosti ne mogu se promijeniti, ali se domaći poticaj može pružiti vrlo dobro,” komentirao je glavni ekonomist VP Bank, Thomas Gitzel, uz poziv na reforme.
Vlada je ususret novoj godini zavjetovala niz mjera za reanimaciju gospodarstva, uključujući smanjenje birokracije i deregulaciju tržišta rada s ciljem privlačenja i poticanja investicija. Kancelar Olaf Scholz idućeg će tjedna održati sastanke s ključnim dionicima industrije kako bi poslušao prijedloge o izlasku iz depresije.
Istraživanje Ifoa, u kojem sudjeluje oko 9.000 menadžera, neposredno je ublažilo brige o dubokoj recesiji jer su popravljene procjene aktualne situacija, ali i budućih očekivanja.
Scenariji, neizvjesnost
Pojedini ekonomisti ostaju oprezni i suzdržani.
“Vjerojatniji scenarij ostaje stagnacija u zimskom polugodištu nakon čega slijedi anemični oporavak od proljeća nadalje,” odvagnuo je Jörg Krämer, glavni ekonomist Commerzbanka.
“Vidimo samo ponešto svjetla na kraju tunela u 2025. godini. Primarno pogonjenog popuštanjem monetarne politike” u europodručju, napisao je u bilješci za klijente iskusniji ekonomist LBBW banke, Jens-Oliver Niklasch.
Aktualne procjene i očekivanja pritom su temeljena na statusu quo, odnosno ufanju u pobjedu Demokrata na predsjedničkim izborima u Americi koji će se održati 5. studenoga.
Prema gledištima europskih političara i analitičara, ukoliko predsjedanje ponovno preuzme republikanski kandidat Donald Trump, europsko gospodarstvo očekuje “duboka nevolja”.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.