Islandski pilot program četverodnevnog radnog tjedna u javnom sektoru, do sad najveći na svijetu, završio je s “neodoljivim uspjehom” i trebao bi poslužiti kao model vladama i biznisima širom svijeta, rekli su istraživači.
U pokusu je sudjelovalo više od 2,500 osoba, ili oko 1 posto radne populacije, koje su u razdoblju od 2015. do 2019. godine uživale u radnom tjednu od 35-36 sati bez smanjenja plaće.
>>>Najveći njemački sindikat dogovorio povišicu, radnicima otvorio četverodnevni radni tjedan
Rezultate istraživanja združeno su analizirala dva think tanka, jedan na Islandu a drugi u Ujedinjenom Kraljevstvu, uz zaključak da je skraćeno radno vrijemo dramatično povećalo produktivnost i blagostanje zbog čega shema nalazi širu i trajnu primjenu.
Ohrabreni i osnaženi podacima, sindikati su skraćeni radni tjedan uključili u pregovore o kolektivnim ugovorima, a istraživači procjenjuju da je u razdoblju nakon pilot programa, od 2019. do 2021. godine, 86% radne populacije ostvarilo pravo na četverodnevni radni tjedan ili se našlo u posjedu ugovora o radu koji predviđa fleksibilno radno vrijeme.
Kontekst
Pokus je pod pritiskom sindikata i civilnog društva pokrenulo Gradsko vijeće glavnog grada Reykjavik i nacionalna vlada. U njemu je sudjelovala reprezentativna mješavina zaposlenih u različitim sektorima i s različitim radnim vremenom, uključujući rad od 9 do 17 sati i rad u neregularnim smjenama.
>>>‘Stiglo je vrijeme’ za nacionali program četverodnevnog radnog tjedna u Španjolskoj
Analiza think tanka Autonomy (UK) i islandske Udruge za održivost i demokraciju (Alda) pokazala je dramatični porast blagostanja preko čitavog seta indikatora. Smanjenje stresa i “izgaranja”, generalno bolje zdravlje i zadovoljstvo omjerom života i rada, značajno se popravilo kroz gotovo čitav uzorak.
Istraživači kažu da su produktivnost i kvaliteta usluga ostali isti ili su poboljšani na većini radnih mjesta uključenih u ispitivanje. “Islandsko putovanje kraćim radnim tjednom govori nam da u modernim vremenima nije samo moguće raditi manje, već i da je moguća progresivna promjena,” rekao je Gudmundur D. Haraldsson iz Alda.
>>>69% Hrvatica i Hrvata podržava četverodnevni radni tjedan: anketa/MojPosao
Jedna od kvaliteta provedenog istraživanja bila je njegova generalna neutralnost u smislu prihoda i rashoda za dionike.
“Ova studija pokazuje da je najveći svjetski pokus sa skraćenim radnim tjednom u javnom sektoru po svim mjerilima bio neodoljiv uspjeh. Ona pokazuje da je javni sektor zreo za to da bude pionir kraćih radnih tjedana – i donosi lekcije koje mogu naučiti i druge vlade,” rekao je o rezultatima programa Will Stronge, direktor istraživanja u Autonomyji.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.