FunPreporučeno

Od 23. travnja uranjanje u ‘ljekovitu moć’ književnosti | Noć knjige

Jubilarna deseta Noć knjige, pod motom Ljekovita moć knjige, bit će obilježena 23. travnja brojnim događanjima diljem Hrvatske u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava.

U organizaciji niza hrvatskih institucija i udruga uz brojne fizičke i online programe od 23. do 30. travnja održat će se i akcija Knjiga svima i svuda u organizaciji Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore u kojoj sudjeluje više od 100 knjižara i web shopova sa sajamskim cijenama knjiga.

Moćna desetka

Knjižnice grada Zagreba organiziraju prigodnu izložbu Moćna desetka: 10 godina Noći knjige, koja se otvara 14. travnja u Auli Gradske knjižnice na Starčevićevom trgu 6 i moći će se razgledati sve do 10. svibnja.

U Noći knjige bit će predstavljeno najnovije istraživanje čitanosti i kupovine knjiga u Hrvatskoj, koje će pružiti uvid u to jesu li se navike građana promijenile uslijed pandemije koronavirusa i lockdowna.

>>>Dobre, loše ili presudne ‘Laži naše svakidašnje’ | nova knjiga Mirjane Krizmanić

Organizacijski odbor Noći knjige u suradnji s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara provodi i nagradni literarni natječaj Ljekovita lektira za učenike osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj. Njih se poziva da u prozi ili stihu predstave lektire koje pomažu pri odrastanju. Nagrađeni radovi 23. travnja bit će objavljeni i predstavljeni na mrežnim stranicama Noći knjige i Hrvatske udruge školskih knjižničara.

Ljekovite moći knjiga

Kada govorimo o knjigama, volimo ih isticati kao riznice znanja, vrelo zanimljivih priča i inspiracije, ali se snaga pisane riječi očituje i u njezinoj sposobnosti da utječe na nas, mijenja naš doživljaj svijeta i sebe samih, omogućuje nam susret s “drugim”, nepoznatim, razvija empatiju i suosjećanje, kaže se u priopćenju.

>>>Dolazeća izdanja ‘Gospodara prstenova’ prvi put obogaćuju originalne ilustracije Tolkiena

U Noći knjige 2021. stoga potičemo na razmišljanje o ljekovitim moćima knjiga – u razdobljima društvenih i intimnih kriza, kada im se okrećemo tražeći odgovor na pitanja koja nas muče. Katkad će odgovori koje u njima pronađemo biti utješni, katkad uznemirujući, a neki će sigurno i duboko protresti naša temeljna uvjerenja, poručuju organizatori.

To su Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, portal za knjigu i kulturu Moderna vremena, udruga Knjižni blok – Inicijativa za knjigu te Hrvatska udruga školskih knjižničara.

Noć knjige održava se uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Udruge za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Grada Zagreba i Hrvatske gospodarske komore.

Poticanje kulture čitanja i uvažavanja knjige

Noć knjige pokrenuta je prije deset godina s ciljem poticanja kulture čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te davanja poticaja razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Od tada se tom nacionalnom slavlju knjige svake godine pridružuju stotine knjižara, antikvarijata, knjižnica, osnovnih i srednjih škola, vrtića, kazališta, kulturnih ustanova, ilustratora, prevoditelja, pisaca, drugih kreativaca i ustanova „prijatelja knjige“ s programima namijenjenima svim uzrastima. Prošle godine, u jeku pandemije, s više od 500 online programa uspješno je održana i prva virtualna Noć knjige.