Glavna uprava za komunikaciju (DG COMM) Europskog parlamenta objavila je poziv na podnošenje prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava u svrhu sufinanciranja medijskih projekata koji doprinose ispunjavanju ciljeva procesa Konferencije o budućnosti Europe.
Natječaj EP/COMM/SUBV/2021/M-COFOE je namijenjen novinskim agencijama i portalima koji posluju samostalno ili kao online platforme tiskanih ili audiovizualnih medija. Komunikacijske aktivnosti korisnika bespovratnih sredstava imaju dvojaku zadaću:
>>>Sassoli pozvao na raspravu bez tabua | Konferencija o budućnosti Europe
1) Pružati redovite, pouzdane i pluralističke informacije o procesu Konferencije o budućnosti Europe te promicati sudjelovanje građana na digitalnoj višejezičnoj platformi Konferencije .
2) Otvoriti raspravu o budućnosti Europe s vlastitom publikom (čitateljima i pratiteljima) te njihov doprinos unijeti na platformu Konferencije .
“Puna urednička sloboda, nepristranost”
Fokus treba biti na informiranju i aktiviranju građana zainteresiranih za Europsku uniju i za moguće reforme EU-a u predstojećim godinama. Korisnici bespovratnih sredstava, uz punu uredničku slobodu, obvezuju se proizvesti i distribuirati nepristrane i objektivne informacije i multimedijski sadržaj o Konferenciji o budućnosti Europe te organizacijom događaja i javnih konzultacija poticati sudjelovanje i aktivnosti građana i nevladinog sektora u raspravama u sklopu ovog procesa.
>>>Komisija, Vijeće i Parlament pozivaju na veliku raspravu o budućnosti Unije | #TheFutureIsYours
Prijave moraju sadržavati očekivane rezultate sufinanciranih komunikacijskih aktivnosti i s njima povezane pokazatelje uspješnosti na temelju unaprijed definiranih i mjerljivih ciljeva navedenih u natječaju. Najviša stopa sufinanciranja je 70 % ukupne vrijednosti predloženog medijskog projekta.
Informacije o natječaju dostupne su u privitku (.pdf), a prijava je moguća isključivo putem portala EU-a za natječaje (Funding & Tender Opportunities, Single Electronic Data Interchange Area), nakon registracije.
>>>‘Civilna sluškinja’ Šuica predstavila obrise, ciljeve Konferencije o budućnosti Europe
Natječaj je otvoren do 1. rujna 2021. u 17 sati, a projekti bi se trebali početi provoditi od 1. studenog 2021. Očekivano trajanje komunikacijskih aktivnosti: do predstavljanja zaključaka Konferencije o budućnosti Europe, odnosno najkasnije do 30. lipnja 2021.
Kontekst
Konferencija o budućnosti Europe proces je javnih rasprava koje su pokrenule EU institucije kako bi građankama i građanima omogućili iznošenje ideja i izradu prijedloga za buduće politike EU-a. Sastavni dio Konferencije je višejezična digitalna platforma na kojoj građanke i građani mogu razmjenjivati ideje, povezivati se, predlagati rješenja i inicijative te različite aktivnosti. Organizirat će se također europski građanski paneli, a predviđeno je da građani sudjeluju i u radu plenarne skupštine, zajedno s eurozastupnicima, predstavnicima nacionalnih parlamenata, Komisije, Vijeća EU-a, Odbora regija, Europskog gospodarskog i socijalnog odbora, te socijalnih partnera i civilnog društva.
Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.