PolitikaPreporučeno

Pad Afganistana povijesna prekretnica, ‘katalizator’ ustroja europskih vojnih snaga | Borrell

Njemačka se u četvrtak na sastanku ministara obrane u Sloveniji odazvala pozivu Josepa Borrella, visokog predstavnika Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost, koji nakon “afganistanskog poučka” traži ustroj europskih vojnih snaga.

Europa snage za brzu reakciju neuspješno pokušava formirati duže od desetljeća iako je u 2007. godini stvoren sustav borbenih jedinica s 1,500 vojnika koji nikad nisu razmješteni uslijed prijepora o financiranju i različitih vanjskopolitičkih gledišta.

>>>Borrell izvukao ‘afganistanski poučak’, ponovio poziv za stvaranje europskih vojnih snaga

Povlačenje američkih snaga iz Afganistana sada je potpirilo tinjajuće pitanje.

“Ponekad događaji kataliziraju povijest, stvaraju prekretnicu, i ja mislim da je Afganistan jedan od takvih slučajeva,” rekao je Borrell u Sloveniji izrazivši nadu da će konkretni rezultati aktualne rasprave biti vidljivi u listopadu ili prosincu.

On je Uniju pozvao na ustroj brzorazmještajućih “snaga za prvi ulazak” koje bi činilo 5,000 vojnika. Argumentirao je da bi formacija umanjila ovisnost EU-a o Sjedinjenim Državama.

“Koalicija voljnih”

Njemačka ministrica obrane Annegret Kramp-Karrenbauer novinarima je rekla da bi se snage mogle temeljiti na “koaliciji voljnih” nakon zajedničke odluke svih članica Unije.

“Vojne sposobnosti u zemljama članicama EU-a postoje. Ključno pitanje za budućnost europske sigurnosne i obrambene politike je kako ćemo ih napokon zajedno upotrijebiti.”

>>>Obrambena unija: najmanje 13 milijardi eura za vojno-civilnu infrastrukturu

Domaćin sastanka, slovenski ministar obrane Matej Tonin naveo je da bi se “snage za prvi ulazak” mogle razmještati bez jednoglasne odluke svih 27 članica. Dodao je i da bi one mogle brojiti do 20,000 vojnika.

“Govorimo li o europskim borbenim grupama, problem je u tome što se oni, zbog konsenzusa, gotovo nikada ne aktiviraju,” izjavio je novinarima Tonin. “Možda je rješenje u tome da osmislimo mehanizam u kojem će klasična većina biti dovoljna pa će oni koji su voljni moći ići (naprijed).”

Europski su diplomati signalizirali da konačni dogovor o dizajnu jedinice i njezinom financiraju žele do ožujka iduće godine kada Francuska preuzima rotirajuće predsjedanje Europskom unijom.

Pratite nas na Google vijestima

via Reuters