Papa Franjo je na uskrsnu nedjelju 12. travnja objavio otvoreno pismo povodom globalnog sastanka popularnih pokreta i ‘grassroots’ organizacija u kojem izražava nadu da će vlade u kontekstu pandemije koronavirusa shvatiti da tehnokratske paradigme nisu dovoljne za odgovor na aktualnu krizu i druge probleme neoliberalnog svijeta.
>>>Jack Dorsey obećao milijardu dolara za borbu protiv virusa, promicanje temeljnog dohotka
“Bolesti koje pogađaju sve, vas udaraju dvostruko jače,” napisao je papa o prekarnim radnicima kakvima obiluju pojedine europske nacije, a osobito Hrvatska.
“Ovo bi moglo biti vrijeme za razmatranje univerzalne temeljne plaće,” vrijeme “prepoznavanja i uzdizanje plemenitih, osnovnih zadaća” i “postizanja ideala u kojem niti jedan radnik neće ostati bez prava,” dodao je papa u pismu koje prepoznaje da je pandemija brojnim ljudima otežala ili uskratili priliku da zarade novac.
>>>Španjolska užurbano radi na uvođenju univerzalnog temeljnog dohotka: ministrica
“Mnogi od vas žive iz dana u dan, bez ikakve zakonske garancije ili zaštite,” napisao je. “Ulični prodavači i zabavljači, OPG-ovi, građevinski i tekstilni radnici.., vi koji ste neformalni, samozaposleni ili u gig-ekonomiji, vi nemate stalne prihode koji će vas provesti kroz ovo teško vrijeme … dok zabrane (kretanja i poslovanja) postaju nepodnošljive”.
>>>‘Nasljedstvo svima’: Piketty predlaže bespovratnih 120,000 eura za 25. rođendan svih građana
Poziv Franje stiže u trenutku kad su sve napredne ekonomije (SAD, Japan, Kanada, Australija, Južna Koreja..), s izuzetkom Europske unije, krizni novac odlučile uplatiti direktno na račune ranjenih građana.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.