PolitikaPreporučeno

Plenković i premijeri 6 zemalja iz hrvatskog jugoistočnog susjedstva na sastanku EBRD-a: EU brifing

Sljedeći tjedan Europska komisija će objaviti izvješća o stanju gospodarstva u državama članicama, a Vijeće EU-a trebalo bi odobriti mandat na temelju kojeg će Komisija pregovarati o budućem partnerstvu s Velikom Britanijom.

Hrvatska je prošle godine prešla iz kategorije pretjeranih makroekonomskih neravnotaža u prekomjerne neravnoteže.

U srijedu će Komisija u okviru zimskog paketa Europskog semestra objaviti izvješća po državama članicama o sveukupnom gospodarskom i socijalnom napretku u svakoj zemlji EU-a te analizu makroekonomske situacije za one zemlje koje imaju prekomjerne ili pretjerano prekomjerne makroekonomske neravnotaže.

>>>Hrvatski BDP usporava na 2,6% u 2020. i 2,3% u 2021.: Zimska prognoza Komisije

Nakon izvješća Komisije o stanju gospodarstva, zemlje članice u travnju predstavljaju svoje nacionalne programe reformi. Komisija onda u svibnju na temelju sveobuhvatne procjene gospodarske situacije u svakoj članici, predlaže preporuke specifične za svaku zemlju.

Mandat za pregovore

U utorak se u Bruxellesu sastaje Vijeće za opće poslove koje bi trebalo usvojiti mandat na temelju kojega će Europska komisija pregovarati s Velikom Britanijom o budućem partnerstvu.

Komisija je u svom prijedlogu pregovaračkog mandata, koji je objavila početkom ovoga mjeseca, istaknula spremnost da se s Velikom Britanijom sklopi vrlo ambiciozan sporazum o trgovini, bez carina i kvota, ali uvjet za to je otvoreno i pošteno tržišno natjecanje bez nelojalne konkurencije.

Nakon što Vijeće EU-a odobri pregovarački mandat, pregovori bi mogli započeti u ožujku. Cilj je zaključiti sporazum prije nego što istekne prijelazno razdoblje 31. prosinca ove godine. Dotad se Britanija ponaša kao da je članica EU-a, ali bez prava glasa.

U četvrtak i petak održava se dvodnevni sastanak Vijeća za konkurentnost.

Izaslanstvo Odbora za proračunski nadzor Europskog parlamenta sljedeći tjedan odlazi u Češku u misiju utvrđivanja činjenica o trošenju sredstava iz europskih fondova u toj zemlji. Parlamentarci će se sastati s predstavnicima nevladinih organizacija, pravosuđa i vlade i razgovarati o načinu dodjele europskih sredstava nakon izvješća o mogućem sukobu interesa češkog premijera Andreja Babiša.

>>>Revizija Komisije potvrdila da je češki premijer i milijarder Babiš u sukobu interesa: Respekt

Prošle godine deseci tisuća ljudi prosvjedovali su u Pragu tražeći Babiševu ostavku zbog sumnji da je njegovo poslovno carstvo Agrofert, koje se sastoji od stotinjak tvrtki, protuzakonito koristilo subvencije Europske unije.

Plenković u Londonu

Hrvatski premijer će u ponedjeljak u Londonu sudjelovati na sastanku u organizaciji Europske banke za obnovu razvoj (EBRD) na kojem će se razgovarati o investicijskom planu za zapadni Balkan. Na sastanku će biti nazočni premijeri šest zemalja iz hrvatskog jugoistočnog susjedstva.

Plenković će također imati sastanak i s investitorima, a na tome sastanku će mu se pridružiti potpredsjednik vlade i ministar financija Zdravko Marić. Na kraju će se u sjedištu britanske vlade u Downing streetu sastati s premijerom Borisom Johnsonom.

>>>Dobra suradnja, zajmovi HAC-u i Erste banci na sastanku Plenkovića, Marića i Chakrabartija

Premijer Plenković je rekao da će investitorima predstaviti makroekonomsku sliku i sve ono što je ova vlada postigla u svom mandatu: stjecanje investicijskog rejtinga kod dviju agencija za kreditni rejting, smanjivanje javnog duga, uravnoteženi proračun, zdravi rast, što je omogućilo znatno povoljnije kamate i za gospodarstvo i za građane.

Plenković je, govoreći o susretu s Hrvatima u Londonu, rekao da je njegova praksa da se sastaje s našim ljudima prilikom međunarodnih posjeta kad god to može.

“Bez obzira na izlazak Velike Britanije iz EU-a, mi ćemo nastojati unaprjeđivati gospodarsku suradnju. Tu svatko od vas, naših sugrađana, koji ste se pozicionirali u britanskom društvu, gospodarstvu, akademskoj zajednici i drugim institucijama i koji su ključna spona između Ujedinjene Kraljevine i Republike Hrvatske, možete dati svoj doprinos. Nadam se da ćete kao i do sada voditi računa da budete važan dio mozaika u građenju odnosa naše dvije zemlje. Vjerujem da se također okupljate u našoj Katoličkoj misiji, jer bez vaše uloge nema onih snažnih, čvrstih vezanja za naše korijene, za našu tradiciju, za našu vjeru, našu kulturu, običaje i sve ono što nas čini Hrvatima i što nas čini ponosnima na jačanje veza između domovinske i iseljene Hrvatske”, rekao je Plenković, obraćajući se nazočnima u hrvatskom veleposlanstvu u Londonu.