Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, hrvatski BDP u prvome tromjesečju 2020. godine realno je bio 0,4 posto veći u odnosu na isto tromjesečje 2019. godine. Time je nastavljen trend rasta koji kontinuirano traje od trećeg tromjesečja 2014. godine. Spomenuti rast bilježi se unatoč mjerama u borbi protiv koronavirusa, koje su uvedene 19. ožujka, u okolnostima kada se na razini EU-27 bilježi pad BDP-a u prvom tromjesečju ove godine.
>>>BDP s tromjesečja na tromjesečje pao za 1.2%, porastao za 0.4% na godišnjoj razini: DZS
“Činjenica da u prvom kvartalu, unatoč okolnostima epidemije koronavirusa, bilježimo porast BDP-a od 0,4 posto ohrabrujući je signal za nastavak poduzimanja reformi i mjera koje će osnažiti otpornost hrvatskog gospodarstva u ovoj krizi. Hrvatska je uvela brze i snažne potpore privatnom gospodarskom sektoru te postigla dobru zdravstveno-epidemiološku sliku. U dosadašnjem mandatu, pokazali smo što znači odgovorno upravljanje javnim financijama, podizanje kreditnog rejtinga na investicijsku razinu, zdravi gospodarski rast, povećanje zaposlenosti i smanjena nezaposlenost. Zato smo ovu krizu dočekali znatno pripremljeniji nego u globalnoj krizi 2008. godine,” izjavio je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Vlada će analizirati i pratiti efekte reaktivacije gospodarstva te slijedom toga nastaviti mjere potpore najugroženijim sektorima. Na tom tragu, a s obzirom da je epidemiološka situacija u Hrvatskoj dobra, Vlada je izmijenila odluku o privremenoj zabrani prelaska granice za državljane niza zemalja te time otvorila Hrvatsku za turizam.
>>>Umjesto 60, 387 milijuna eura za Istarsku i Sisačko-moslavačku županiju: pravedna tranzicija
Ujedno, Program Europske komisije “EU sljedeće generacije”, koji je izrazito izdašan za Hrvatsku, jer donosi alokaciju od 10,013 milijarde eura u iduće četiri godine, što doseže gotovo 20 posto hrvatskoga BDP-a, važan je instrument koji ćemo iskoristiti za brži gospodarski oporavak i ulaganja u potpore za očuvanje radnih mjesta, mala i srednja poduzeća, digitalnu transformaciju, te pomoć sektorima.
Uz ovaj instrument oporavka i Višegodišnji financijski okvir EU-a u razdoblju od 2021. do 2027., Hrvatska će imati dvaput više sredstava na raspolaganju nego što je imala dosad, što pokazuje dodatnu razvojnu vrijednost članstva u EU.
Grabancijaš priopćenja Vlade Republike Hrvatske od javnog ili poslovnog interesa i značaja prenosi u izvornom obliku uz povremenu izmjenu naslova.