Proizvodnja automobilskog koncerna Stellantis u Italiji lani je propala za gotovo 40%, na najnižu razinu od 1950-ih godina, pokazali su prošlog tjedna objavljeni podaci sindikata FIM-CISL.
Grupa nastala u 2021. godini spajanjem Fiat-Chryslera i francuskog PSA- Peugeota čiji je najveći pojedinačni dioničar imućna talijanska obitelj Agnelli, kroz godinu je proizvela 474.090 vozila, u poredbi sa 750.000 u 2023..
Poražavajući saldo stiže uslijed šireg remećenja i propadanja europske automobilske i drugih industrija.
Restrukturiranje
Stellantis je u rujnu 2024. odaslao novo upozorenje o profitu koje se našlo u sjeni iznenadnog odlaska glavnog izvršnog direktora Carlosa Tavaresa.
Uzde je privremeno preuzeo predsjednik tvrtke, John Elkann, koji traži novog direktora dok pokušava ublažiti izazove s proizvodnjom i potražnjom u Europi i Sjedinjenim Državama gdje se gomilaju zalihe neprodanih vozila.
Situacija je lani bila osobito akutna u Italiji, tamošnji su pogoni, uključujući u glavnoj tvornici Fiata u Torinu, učestalo zastajali s radom, što se osobito odnosi na proizvodnju električnih ‘fičeka’.
Sindikat je naveo da je proizvodnja u Mirafiori pala do 70%.
Elkann je prošlog mjeseca ponovio predanost povećanju proizvodnje u Italiji na jedan milijun vozila godišnje do 2030. godine uz ulaganja od dvije milijarde eura.
Podaci FIM-CISL-a pokazuju da se proizvodnja putničkih vozila u 2024. godini sunovratila za 46% u poredbi s godinom prije. Pad prodaje komercijalnih vozila iznosio je 17%.
Sindikat je najavio pridruživanje prosvjedu protiv zabrane motora s unutarnjim izgaranjem do 2035. godine koji će se u veljači održati u Bruxellesu gdje jednu od svojih tvornica električnih vozila gasi i Audi.
Kontekst
Europski parlament je nove standarde CO2 emisija za automobile i kombije usvojio u veljači 2023. godine s 340 glasova za, 279 protiv i 21 suzdržanim. Uredbu su podržali zastupnici socijaldemokrata, zelenih i liberala.
Vijeće je njezinu “razvodnjenu” inačicu potvrdilo u ožujku iste godine.
Zakon, koji je osmislila Europska komisija Ursule von der Leyen, postojano nailazi na rastući otpor i negodovanje dionika industrije i političara.
Europska pučka stranka (EPP), najsnažnija politička grupa u EP-u, u prosincu je još jednom upozorila da zabrana podrazumijeva usud i pozvala na poništenje relevantnih direktiva i zakona.
Grabancijaš/Financial Times
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.