Proizvođač cjepiva protiv koronavirusa Moderna laureat je “Nagrade Shkreli” za 2020. godinu koju “počiniteljima deset najočitijih primjera profiterstva i disfunkcije u zdravstvenoj zaštiti” dodjeljuje Institut Lown.
Žiri Lowna, think-tanka posvećenog zdravstvu, u obrazloženju citira odluku Moderne da svoje cjepivo ponudi po cijeni značajno većoj od konkurencije iako su američki porezni obveznici njegov razvoj subvencionirali s milijardu dolara.
>>>Cjepivo Moderne izaziva upale i otekline u ljudi s kozmetičkim punilima | COVID-19
Moderna je u kolovozu najavila cijene od 32 do 37 dolara po dozi cjepiva, odnosno od 64 do 74 dolara po imunizaciji. Njezini glavni konkurenti, Pfizer i BioNTech, istovremeno su s američkom vladom potpisali sporazum o isporuci jedne doze cjepiva za 19.50 dolara ili 39 dolara za dvije doze koje su prema tvrdnjama proizvođača nužne za postizanje maksimalne zaštite. Johnson & Johnson, čije je cjepivo još uvijek u fazi kliničkih ispitivanja, svoje je doze ponudio po cijeni od 10 dolara.
Suočena s kritikom, Moderna je u studenom revidirala cijene i u konačnici s američkom vladom potpisala ugovor koji jednu dozu cijeni 15 dolara. Usprkos koncesiji, iz Lowna su ocijenili da kompanija “uslijed prethodne investicije američke vlade cjepivo u suštini naplaćuje dvaput.”
“Ovo je otvorena pohlepa tvrtke koja nema iskustva ili renomea u proizvodnji cjepiva, već je iste izgradila uz pomoć poreznih obveznika,” rekla je Pulitzerom nagrađena novinarka i članica žirija Deborah Blum.
>>>SAD: korištenje Pfizer/BioNTech cjepiva odobreno pod prijetnjom otkaza
Na ovogodišnjoj listi dobitnika je i Elizabeth Nabel, izvršna direktorica privatne klinike koja je u veljači prošle godine u naširoko popraćenom osvrtu branila visoke cijene Moderne, ali je pritom propustila navesti da sjedi u upravnom vijeću kompanije i da je njezina bolnica odabrana za klinička ispitivanja cjepiva.
Žiri je Nabel “nagradio” zbog primanja 487,500 dolara u dionicama i drugih novčanih nagrada Moderne u 2019. godini, kao i zbog prodaje dionica u 2020. za 8.5 milijun dolara u trenutku kad su investitori krenuli s ulaganjima zbog čega je u srpnju prošle godine podnijela ostavku na mjesto u upravnom odboru.
>>>Nema dokaza da cjepivo priječi zarazu i/ili transmisiju koronavirusa | WHO
“Nagrada Shkreli” je nazvana po jednom od najzloglasnijih direktora u farmaceutici, Martinu Shkreliju, koji je cijenu spasonosnog lijeka za rijetku bolest svojedobno povećao za 5,000 posto.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.