Članice Europske unije u dolazećim će danima predstaviti ujedinjeni odgovor na carine američkog predsjednika Donalda Trumpa i izgledno odobriti prvi set protumjera ukupne vrijednosti do 28 milijardi eura.
Iako su pojedine nacije, poput Australije ili Vijetnama kojima su odrezane carine od 10% odnosno 46%, neposredno kapitulirale, ključni i veliki trgovinski partneri EU, Kina i Kanada pokazuju spremnost na odmjeravanje, što izaziva povijesne korekcije na svjetskim burzama, pregršt novih prijetnji i upozorenja Bijele kuće i američkih administratora.
“Samo slabi neće uspjeti,” objavio je Trump na svojoj mreži Truth Social.
— Donald J. Trump Posts From His Truth Social (@TrumpDailyPosts) April 6, 2025
SAD je EU suočio s carinama od 25% na uvoz čelika, aluminija i automobila i od 20% na gotovo svu drugu robu.
Reuters piše da harmice zahvaćaju oko 70% europskog izvoza čija je ukupna vrijednost lani iznosila 532 milijarde eura.
Lista će se izgledno nastaviti širiti, uključujući na bakar, farmaceutske proizvode, poluvodiče i drvo.
Odmjeravanje, kalibriranje odgovora
Europska komisija je signalizirala da inicijalni odgovor neće biti recipročan već ciljan. Izvršno tijelo, koje koordinira trgovinsku politiku EU-a, članicama će prijedloge za odmazdu predstaviti u poznim satima ponedjeljka.
Već su izvjesne carine na američko meso, žitarice, vino, drvo i odjeću kao i žvakaće gume, zubni konac, usisavače i toaletni papir.
Pojedini proizvodi i najave izazivaju zebnju i neslogu. Primjerice, Komisija je predložila carinu od 50% na američki burbon, na što je Trump odgovorio prijetnjom o uvođenju tarifa od 200% na sva alkoholna pića iz EU-a s bolnim posljedicama za izvoznike vina u Italiji i Francuskoj.
EU se u posljednjem desetljeću ustoličio u prvaka slobodne trgovine, uključujući kroz dogovor o slobodnoj trgovini s blokom Mercosur – Argentina, Brazil, Paragvaj i Urugvaj – zaključen u prosincu 2024. godine.
I Kina i EU danas su bolje pozicionirani za odmjeravanje sa SAD-om nego tijekom Prvog carinskog rata povedenog tijekom prvog Trumpovog mandata.
Jastrebovi i golubice
Europski lideri u posljednjim su tjednima iskazivali različita, na trenutke oštro suprotstavljena gledišta o ponajboljem modalitetu odgovora.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron među ostalim je pozvao na zamrzavanje europskih investicija u SAD dok se “stvari ne razjasne”.
Izvozu u SAD izložen Dublin poziva na “razumne i odmjerene” protumjere, dok Italija kao treći najveći europski izvoznik u Ameriku, drži da EU ne bi trebao uzvraćati.
“To je teška ravnoteža. Mjere ne smiju biti preblage kako bi Sjedinjene Države dovele do (pregovaračkog) stola, ali niti prestroge da dovedu do eskalacije,” rekao je jedan diplomat EU-a.
Izvjesno je da će EU u srijedu glasati i odobriti protumjere, osim u malo vjerojatnom slučaju da se tome usprotivi kvalificirana većina od 15 članica koje predstavljaju 65% stanovništva EU-a.
Odmazda bi na snagu trebala stupiti u dva koraka. Prvi, ograničen odgovor primijenit će se s 15. travnja, a drugi, obuhvatniji, mjesec poslije.
Repriza
Novoizabrani kanadski premijer i prekaljeni središnji bankar Mark Carney koji je Britaniji pomogao da prebrodi brexit u nedjelju je rekao da “zna što će se dogoditi”.
Mark Carney: “I have seen this movie before. I know exactly what’s going to happen.” pic.twitter.com/J8UMPggUmX
— Liberal Party (@liberal_party) April 5, 2025
“Gledao sam ovaj film prije. Znam točno što će se dogoditi. Ovo je što će se njima dogoditi. Amerikanci će postati slabiji. Mi ćemo stati uz naše radnike. Mi stojimo uz naše tvrtke. Gradimo nove trgovinske odnose. Ostat ćemo jaki i postati još jačima,” rekao je.
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.