Tardigrades, kolokvijalno znani i kao “maleni vodeni medvjedići” ili “dugoživci”, slove kao jedna od najotpornijih i najizdržljivijih životinja u znanom nam svemiru. Istraživanja su pokazala da mogu preživjeti za ostale oblike života nemoguće, smrtonosne uvjete, uključujući izloženost ekstremnim temperaturama, visokim i niskim pritiscima, vakuum, zračenje, dehidraciju ili izgladnjivanje. Znanstvenici su lani otkrili i da posjeduju protein “Dsup” koji učinkovito štiti DNK, iako smo naizgled još daleko od razumijevanja tog mehanizma.
Novo istraživanje sada nudi prvi uvid i pogled na njihovo hodanje, koje je samo po sebi neočekivano budući da je riječ o jedinoj životinji s mekanim malenim tijelom koja to može i jednoj od najmanjih životinja s nogama uopće.
“Jedna od najkulerskijih – i u početku najiznenađujućih – stvari o hodu tardigrada bila je koliko su oni dobri u tome,” napisala je na Twitteru biologinja sa Sveučilišta Rockefeller Jasmine Nirody koja je s kolegama povela istraživanje o kretanju medvjedića. “Imaju pravilan hod koji nevjerojatno liči na onaj mnogo, mnogo većih životinje!”
“Nismo ih prisiljavali ni na što. Ponekad bi bili uistinu dokoni i jednostavno htjeli prošetati po podlozi. Drugi put bi vidjeli nešto što im se sviđa i potrčali prema tome,” veli Nirody čiji je tim medvjediće “prošetao” po različitim površinama.
Znanstvenici u istraživanju objavljenom u PNAS-u bilježe da se medvjedići, ovisno o površini, kreću poput insekata iako su biološki daleko od istih.
“Utvrdili smo da tardigrade prilagođavaju svoje kretanje ‘galopirajućem’ koordinacijskom uzorku pri hodanju po mekšim podlogama,” piše, među ostalim, u studiji. “Ta je strategija opažena i kod člankonožaca kojima služi za učinkovito kretanje po tekućim ili zrnatim podlogama.”
Grabancijaš/Science Alert
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.