Politika

Rasprava o trgovini perajama morskih pasa; Fred Matić: Grijeh je ubiti kravu radi jedne šnicle

Zastupnici Europskog parlamenta u četvrtak su raspravljali o inicijativi građana za zabranu trgovine perajama morskih pasa, a dio njih složio se u pozivima da se ona u Europi potpuno zaustavi.

Morski psi ključni su za ekosustave oceana, a time neposredno i za ribarstvo i turizam. Ipak, njih više od 100 milijuna godišnje se ubije, većinom zbog peraja. Ugroženo je 167 vrsta morskih pasa, a njihov broj je u zadnjih 50 godina pao za sedamdeset posto, stoji na službenoj stranici inicijative „Zaustavimo rezanje peraja – zaustavite trgovinu”.

>>>Komisija registrirala europsku građansku inicijativu ‘Zaustavimo (((5G)))’

Tu inicijativu europskih građana podržalo je više od stotinu nevladinih organizacija, a potpisalo gotovo 1,12 milijuna stanovnika EU-a. U Hrvatskoj je inicijativu potpisalo 9559 građana. Europska komisija sada mora do 11. srpnja ove godine odgovoriti na zahtjeve inicijative.

Nizozemski zastupnik zelenih, izvjestitelj za ovo pitanje, na plenarnoj sjednici u Strasbourgu rekao je kako se od Europske komisije ne očekuju samo “lijepe riječi” nego i konkretne akcije.

Okrutna praksa

Izlov morskih pasa u svijetu je okrutna praksa jer im se režu peraje, pa ih se baca nazad u more gdje često umiru na dnu od gladi, upozoravaju ekolozi. Europska unija je 2013. zabranila rezanje peraja na brodovima, pa se to tek može raditi kad plovilo stigne na kopno.

>>>Komisija prihvatila inicijativu za paneuropsku povratnu naknadu | recikliranje plastičnih boca

No EU je i dalje važna točka za trgovinu perajama morskih pasa iz ostatka svijeta gdje takvi zakoni ne postoje, a organizacije upozoravaju da legalni izlov u EU-u omogućava i onaj ilegalni jer se ne poštuju zakoni te su provjere rijetke i skupe.

“Grijeh je ubiti kravu radi jedne šnicle”, naveo je hrvatsku izreku tijekom rasprave eurozastupnik Predrag Fred Matić, kazavši da se upravo to čini s morskim psima. Njihove peraje najviše se izvoze u Hong Kong, Tajvan i Singapur, a 45 posto ih stiže iz EU-a, rekao je.

Matić je istaknuo da peraje “nemaju nikakvu nutritivnu vrijednost, neukusne su i štetne po zdravlje” jer često sadrže otrovne metale.

On je naglasio da EU svojim “nedjelovanjem” ima veliku ulogu u trgovini perajama koja je glavni uzrok smanjenja broja morskih pasa.

“Budućnost ribarskog sektora, sigurnost opskrbe hrane i generacijska obnova ovise o sveobuhvatnoj zaštiti ugroženih vrsta i staništa”, zaključio je hrvatski zastupnik socijalista i demokrata.

>>>Komisija registrirala inicijativu za ‘zabranu masovnog biometrijskog nadzora’

Zastupnica Caroline Roose u raspravi je navela primjer zabrane trgovine slonovačom kako bi se zaštitilo slonove, pa se zapitala zašto to nije slučaj s morskim psima, a Ska Keller iz bloka zelenih rekla je da su peraje luksuzni proizvod te da nitko neće ostati gladan ako se zabrani trgovanja njima.

Clara Aguilera; Foto: Eric Vidal/EP
Kontrapunkt

Zabrani su se usprotivili zastupnici iz Španjolske. Clara Aguilera iz redova socijalista i demokrata rekla je kako EU već ima dobre zakone o zaštiti morskih pasa i kako se oni jedu i u Španjolskoj te da se to ne smije zaustaviti.

>>>Slovenija prva članica Unije s dovoljno potpisa za bezuvjetni temeljni dohodak | peticija

Španjolska, Portugal i Francuska su među 15 najvećih lovaca na morske pse na svijetu, a EU to često subvencionira, navodi stranica inicijative.

Aguilerin sunarodnjak Francisco Jose Millan Mon iz Europske pučke stranke također je rekao da EU nije problem nego flote trećih država s nižim standardima, pa je rekao da je potrebna diplomatska inicijativa EU-a, a ne zabrane. Njegove tvrdnje kritizirane su iz redova zelenih zbog dva španjolska broda koji su u prosincu ulovljeni s ilegalnim perajama, no on je odgovorio da mu nije poznat taj slučaj.

Francisco José Millán Mon; Foto: Philippe Buissin/EP

Pratite nas na Google vijestima