Britanija je na putu da zabilježi rekordnu godinu bacanja električne energije nakon što je proliferacija vjetroelektrana i drugih obnovljivih izvora rezultirala golemim rastom proizvodnje koju električna mreža ne može podnijeti.
Obilje je pritom sve skuplje za proizvođače i potrošače budući da operatori vlasnicima vjetroelektrana plaćaju za nerad, odnosno isključenje pogona.
Bloomberg piše da su ovogodišnji “troškovi zagušenja”, koje na koncu plaćaju krajnji kupci, već segnuli na više od milijardu funti.
Kontekst
Fizička ograničenja mreže podrazumijevaju postojano balansiranje opskrbe i potražnje u realnom vremenu, što rezultira apsurdnim scenarijima. Primjerice, operateri na rast potražnje u pojedinim područjima odgovaraju aktivacijom izvora koji su najbliži, dok udaljenijima plaćaju da zaustave proizvodnju.
Navedeno često, i sve učestalije, znači gašenje vjetroelektrana na moru i u zabitima i paljenje termoelektrana na plin koje su bliže urbanim središtima.
“Zastarjela pravila našeg energetskog sustava znače da ogromne količine jeftine zelene energije odlaze u nepovrat,” rekao je Clem Cowton, direktor vanjskih poslova dobavljača Octopus Energy Group. “Apsurdno je da Britanija plaća škotskim vjetroelektranama da se isključe kad je vjetrovito, dok istovremeno plaća plinskim elektranama na jugu da se uključe.”
Osobito upečatljiv primjer izazova i ekscesa upravo je Škotska gdje je proizvodnja energije dobivene vjetrom bila neodrživa još na početku 20-ih godina, no to nije zauzdalo subvencijama potpomognuto širenje kapaciteta.
Obilje vjetra koje je prošlog mjeseca donijela oluja Bert stoga je zaustavilo većinu vjetroelektrana, uključujući u 3 milijarde funti vrijednom vjetroparku Seagreen i vjetroparku Viking kod otočja Shetland.
Izgledno je da će situacija u bliskoj budućnosti biti još apsurdnija, jer se u Škotskoj grade nove goleme farme, za koje nema niti infrastrukture niti potrebe.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.