Biznis i ekonomijaPreporučeno

Revizori rezervirani oko vjerodostojnosti financijskih izvještaja trećine tvrtki uvrštenih na ZSE

Stupanjem na snagu Zakona o tržištu kapitala u srpnju 2018. godine Hanfa je dobila ovlast nadzora objava financijskih informacija izdavatelja uvrštenih na uređeno tržište Zagrebačke burze i od javnog interesa, odnosno provjere usklađenosti financijskih izvještaja s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja (MSFI).

>>>Kreću obvezne edukacije za distributere u osiguranju: HGK

Hanfa u inicijalnom nadzoru razlikuje i podcrtava takozvana “modificirana mišljenja revizora” u kojima se revizori “ograđuju” ili iskazuju zadršku oko vjerodostojnosti financijskih izvještaja. Razina izrečene zadrške razlikuje se u mišljenju s rezervom, negativnom mišljenju ili suzdržanom mišljenju.

Mišljenje s rezervom ukazuje na određena, ali ne prožimajuća kriva prikazivanja ili izostanak dokaza o prikazima u financijskim izvještajima.

Negativno mišljenje ukazuje da su, po mišljenju revizora, kriva prikazivanja značajna i prožimajuća za financijske izvještaje.

Suzdržano mišljenje znači da revizor nije mogao pribaviti dostatne i primjerene dokaze na kojima bi temeljio mišljenje, a mogući učinci pogrešnih prikazivanja su značajni i prožimajući za financijske izvještaje.

S navedenim smjernicama, Hanfa piše da “analiza mišljenja ovlaštenih revizora revidiranih godišnjih financijskih izvještaja izdavatelja pokazuje kako gotovo trećina (31%) izvještaja kompanija uvrštenih na uređeno tržište ima modificirano mišljenje. Od kompanija koje imaju modificirano mišljenje njih 6% imaju negativna i suzdržana mišljenja koja impliciraju značajne i prožimajuće ograde na iskazane financijske izvještaje od strane revizora.”

Hanfa

Hanfa ističe “kako niti jedno društvo uvršteno na službeno tržište, kotaciju s većim izvještajnim zahtjevima, nema negativno ili suzdržano mišljenje iako sedam društava čiji su vrijednosni papiri uvršteni na taj segment tržišta ima mišljenje s rezervom.”

Hanfa

Prema rezultatima analize, na službenom tržištu mišljenja s rezervom oko financijskih izvještaja su dobile tvrtke Granolio (revizor Deloitte), Jadran (PwC), Sunce koncern (Ernst&Young), Uljanik plovidba (iAudit), Varteks (PwC), Viro tvornica šećera (Deloitte) i Zagrebački holding (revizor BDO Croatia).

Na redovitom tržištu mišljenja s rezervom dobili su Belje, Brionka, Brodomerkur, Đuro Đaković, Hoteli Zlatni rat, Hoteli Živogošće, Ingra, Istra, Jamnica, Jelsa, Karlovačka banka, Koestlin, Koteks, Lanište, Ledo, Lošinjska plovidba, Metalska industrija Varaždin, Palace hotel Zagreb, PIK Vinkovci, Saponia, Solaris, Termes Grupa, Terra Firma, Tisak, Vukovarski poljoprivredno industrijski kombinat (Vupik), Zagrebačke pekare Klara, Zvečevo i Zvijezda.

Negativno mišljenje na redovitom tržištu dobila je tvrtka Terra Mediterranea, a suzdržano mišljenje Termes Grupa, prenosi Hina u sažetku podataka iz analize koja za svaku tvrtku navodi i tko je obavio reviziju te što su osnove za modificirano mišljenje.

Hanfa “skreće pozornost svim sadašnjim i potencijalnim ulagateljima da redovito prate objave propisanih informacija izdavatelja, u okviru kojih su i revidirani godišnji financijski izvještaji izdavatelja. Svrha objavljivanja informacija o izdavateljima je osigurati istodobnu javnu dostupnost svih relevantnih informacija, kako bi ulagatelji mogli donijeti informiranu odluku o ulaganju.”

(Grabancijaš/Hina)