Biznis i ekonomijaPreporučeno

S izuzetkom turizma gospodarstvo će pretkrizne razine doseći krajem 2022. | projekcije

Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić rekao je u četvrtak nakon 11. sjednice Vlade da su nove, danas usvojene proračunske projekcije temeljene na onome što je trenutno poznato. “Projekcije temeljimo na onome što sada znamo, što ne uključuje neko novo potpuno zaključavanje,” rekao je ministar o danas usvojenim proračunskim smjernicama za iduće tri godine koje u 2020. predviđaju pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 8% i njegov djelomični oporavak za 5% u 2021. godini.

>>>Pad osobne potrošnje najveći negativan utjecaj na kretanje BDP-a u drugom tromjesečju: HGK

Ministar je naveo da se brz oporavak u obliku slova “V” neće materijalizirati, iako Vlada očekuje nastavak rasta BDP-a za 3.4% u 2022. i 3,1% u 2023. godini. “Ne smijemo dopustiti da se desni krak slova V pretvori u horizontalni,” rekao je prema citatu Hine.

Oporavak turizma početkom 2023.

Projekcije predviđaju da će gospodarstvo pretkrizne razine doseći do kraja 2022., s izuzetkom uslužnog sektora i turizma čiji se pun oporavak očekuje početkom 2023. godine.

Upitan hoće li i po isteku ove godine biti produžene mjere za očuvanje radnih mjesta, odgovorio je da će to ovisiti o razvoju situacije, no da si Vlada “ostavlja manevarski prostor, kao što je činila i do sada”.

>>>Marić komentirao izostanak ‘V’ oporavka, najavio rast plaća za milijun građana

Ministar je dodao da Vlada zahvaljujući alokacijama iz fondova za oporavak i zelene tranziciju Europske unije iduće godine očekuje rast investicija za 5%, što se odnosi na javni i privatni sektor.

Na pitanje što poručuje ugostiteljima koji traže manji PDV na pića, rekao je da to nije predviđeno novim, petim valom porezne reforme čija se primjena očekuje s početkom iduće godine.

“Podsjećamo da nam za dugoročni oporavak i ostvarenje očekivanog gospodarskog rasta mjere ne mogu biti od pomoći te da su nam potrebne dubinske strukturne reforme kako bismo nove krize dočekali spremniji i otporniji nego li smo to danas,”

HUP
Za dugoročni oporavak nužne ‘dubinske strukturne reforme’: HUP

Hrvatska udruga poslodavca u pisanoj je izjavi pozdravila otpornost koju je pokazalo gospodarstvo, ali i upozorila na teške posljedice projicirane kontrakcije u tekućoj godini i nužnost ozbiljnih strukturnih reformi.

>>>Fitch u bodrom izvješću potvrdio investicijski rejting RH, prognozirao rast BDP-a do 5% u 2021.

“Današnja najava Vlade RH o očekivanom padu BDP-a od 8%, za razliku od ranijih procjena koje su najavljivale mnogo veći pad,  ukazuje na bolju izdržljivost hrvatskoga gospodarstva od ranijih predviđanja. Bez obzira na teške posljedice pandemije, njen utjecaj nije ugrozio opću stabilnost hrvatskoga gospodarstva. Ipak, procijenjeni pad BDP-a od 8% ostavit će teške posljedice. Pokazalo se da sektor turizma i ugostiteljstva ostvaruje presudan doprinos u nošenju s krizom i važnost te grane gospodarstva ponovno je potvrđena. Budući da je rješenje pandemijske krize još uvijek neizvjesno, gospodarstvu tek predstoje mnogi izazovi i poteškoće. Dio štete svakako je amortiziran brzom reakcijom Vlade RH u donošenju mjera pomoći gospodarstvu kojima je prioritet očuvanje radnih mjesta, ali podsjećamo da nam za dugoročni oporavak i ostvarenje očekivanog gospodarskog rasta mjere ne mogu biti od pomoći te da su nam potrebne dubinske strukturne reforme kako bismo nove krize dočekali spremniji  i otporniji nego li smo to danas,” navodi se u izjavi HUP-a.