U Americi je u kolovozu posustalo stvaranje radnih mjesta uslijed pada potražnje u uslužnom sektoru i postojane nestašice radnika za prekarne i druge, mučne ili slabo plaćene poslove.
O silini povlačenja, na koje utječe i eksplozija zaraza delta varijantom koronavirusa, ponajbolje svjedoči razlika između srpnja u kojem su poslodavci otvorili 1.053 radnih mjesta da bi brojka u kolovozu pala na 235,000.
>>>Radnici su američkim poslodavcima u travnju uručili rekordnih četiri milijuna otkaza
Stopa nezaposlenosti u kolovozu se spustila na 5.2%, s 5.4 u srpnju, no Reuters upozorava da je postotak podcijenjen zbog ljudi koji se pogrešno kvalificiraju kao “zaposleni ali odsutni s posla.”
Ekonomisti su u anketama predviđali da će se broj poslova izvan poljoprivrede povećati za 728,000.
Američko tržište rada bilježi fascinantne promjene u sentimentu, promišljanjima i očekivanjima radnika uz očito odbijanje repetitivnih, prekarnih i inih automatizaciji pogodnih poslova. U lipnju je bilo 10.1 milijun otvornih radnih mjesta iako je službena brojka nezaposlenih bila 8.7 milijuna. Razlozi za zaziranje od neželjenih poslova su mnogi, uključujući raskošnu fiskalnu politiku i direktne uplate novca građanima, izdašnu socijalnu potporu ili pandemijske odluke o promjeni karijere i života.
Izvještaj dolazi u trenutku kad rastući broj ekonomista oštro revidira procjene rasta američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u trećem tromjesečju, najčešće se citira nova plima zaraza koronavirusom, remećenje opskrbnih lanaca i posljedična inflacija, nestašica sirovina i polovodiča koja osobito pogađa autoindustriju.
>>>SAD u mjesec dana izgubio fantazmagoričnih 22 milijuna poslova (2020.)
Prodaja motornih vozila u kolovozu je pala za 10.7% zbog čega ekonomisti Goldman Sacsha i JPMorgana prognoze rasta BDP-a za treći kvartal korigiraju do 3.5%, s prijašnjih procjena o rastu do 8.25%.
Kolovoško posrtanje američkog tržišta rada i drugi trendovi traže nove procjene o stezanu monetarne politike Federalnih rezervi koje mjesečno stvaraju 120 milijardi dolara za kupnju obveznica, vrijednosnica i imovine.
Šef Feda Jerome Powell prošlog je tjedna potvrdio nastavak gospodarskog oporavka ali nije preciznije odredio prestanak kvantitativnog popuštanja, natuknuvši tek da bi “tiskara” mogla usporiti s krajem ove godine.
Američko je gospodarstvu u drugom tromjesečju raslo za 6.6%.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.