PolitikaPreporučeno

Sanitarni inspektori moći će narediti samoizolaciju i karantenu; kazne do 15.000 kuna: Vlada

Radi osiguranja provedbe epidemioloških mjera i ograničavanja širenja epidemije koronavirusa, Vlada je u hitnu saborsku proceduru uputila izmjene i dopune Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti kojima su proširene ovlasti sanitarnih inspektora, a COVID-19 uvršten u popis zaraznih bolesti.

“U cilju zaštite pučanstva od zaraznih bolesti čije sprječavanje i suzbijanje je od interesa za državu, izmjenama zakona bolest COVID-19 određuje se zaraznom bolešću na koju se primjenjuju odredbe zakona”, objasnio je ministar zdravstva Vili Beroš na sjednici Vlade u četvrtak obrazlažući izmjene i dopune zakona.

>>>Ravnateljica Markotić obmanjuje javnost: Hrvatska je jako odgodila porast oboljelih

Kako bi se propisane epidemiološke mjere mogle što učinkovitije provoditi, prijedlogom izmjena i dopuna zakona dodatno se uređuju mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti, uključujući i izolaciju u vlastitom domu ili drugom odgovarajućem prostoru (samoizolacija), kao i područja nadležnosti sanitarnih inspektora Državnog inspektorata, dodao je.

“Mislim da je vrlo važno da shvatimo da je ovo situacija u kojoj pokušavamo iznaći najbolje rješenje za ono što su potrebe hrvatskog gospodarstva i, s druge strane, hrvatskih ljudi, ali život i zdravlje su na prvom mjestu,”

Davor Božinović

>>>Kazne za kršenje samoizolacije ili drugih mjera od 8 tisuća do 120 tisuća kuna: Državni inspektorat

“Cilj koji se želi postići je osiguranje provedbe epidemioloških mjera u svrhu ograničavanja širenja bolesti COVID-19 uzrokovane novim koronavirusom, kako bi se zaštitilo pučanstvo od ugroze izazvane ovom epidemijom. Zbog brzine širenja ove bolesti i donijete odluke o proglašenje epidemije bolesti COVID-19 te potrebe brzog djelovanja, zakon je potrebno donijeti po hitnom postupku pa se predlaže da na snagu stupi prvog dana od objave u Narodnim novinama”, rekao je ministar Beroš.

>>>WHO: testirajte, testirajte, testirajte – VIDEO

Prema prijedlogu izmjena i dopuna zakona, odluku o proglašenju epidemije zarazne bolesti donosila bi Vlada, dok bi ministar zdravstva bio ovlašten za donošenje odluke o proglašenju opasnosti od epidemije zarazne bolesti.

Propisane su i dodatne ovlasti nadležnim sanitarnim inspektorima u provedbi nadzora nad provedbom mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti te će oni moći narediti izolaciju u vlastitom domu ili drugom odgovarajućem prostoru – samoizolaciju, kao i stavljanje u organiziranu karantenu osobe koje ne poštuju propisane posebne i sigurnosne mjere.

Propisuju se i prekršaji za fizičke osobe i novčane kazne u iznosu od 8 do 15 tisuća kuna ako se ne postupi sukladno sigurnosnim mjerama za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti i to ako se ne pridržavaju sigurnosne mjere izolacije u vlastitom domu ili drugom odgovarajućem prostoru – samoizolaciji i sigurnosne mjere stavljanja u karantenu.

Božinović najavio mogućnost zatvaranja tržnica koje budu kršile mjere

Ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera Civilne zaštite Davor Božinović izvijestio je u četvrtak da se prema jutrošnjim podacima većina tržnica pridržava epidemioloških mjera, ali da se ponegdje to ne radi zbog čega je na takvim mjestima moguća obustava rada.

Imam informacije da se na većini mjesta poštuju mjere koje su propisane, a imam još neke podatke da se to negdje ne radi, rekao je Božinović na sjednici Vlade.

>>>Proboj virusa u bolnice, otvaranje tržnica i produljenje rada trgovina: sažetak 8. travnja

Dodao je da timovi civilne zaštite već izlaze na teren te će se, utvrdi li se da su te dojave vjerodostojne, reagirati uz mišljenje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dodatnim mjerama i, bude li potrebno, obustavom rada na pojedinim mjestima.

„Mislim da je vrlo važno da shvatimo da je ovo situacija u kojoj pokušavamo iznaći najbolje rješenje za ono što su potrebe hrvatskog gospodarstva i, s druge strane, hrvatskih ljudi, ali život i zdravlje su na prvom mjestu“, poručio je Božinović.

Otvaranje tržnica za Uskrs i produljen rad trgovina nisu mjere popuštanja ni relaksacije

Govoreći o mjerama kojima su do Uskrsa otvorene tržnice i produljen rad trgovina, naglasio je da to nisu mjere nikakvog opuštanja, popuštanja ni relaksacije.

Kad su donijeli  takve odluke, vodili su se potrebom zaštite domaće proizvodnje i omogućavanjem građanima da nabave svježe namirnice, no, uz vrlo striktne mjere upute koje su proslijedili stožerima.

>>>Razmak od 3 do 5 metara, pregrade i drugi detalji o režimu rada i kupnje na tržnicama: VIDEO

Provedba tih mjera striktno se prati, od osiguranja fizičke distance do kontrole ulaska i broja ljudi, kao i način komunikacije između prodavača i ljudi s jasnom misijom zaštite zdravlja ljudi.

Stožer je, po podacima koji je iznio na sjednici Vlade, od 25. veljače zasjedao 44 puta i dosad je donio 26 mjera.