PolitikaPreporučeno

Slovenski povjerenik Lenarčič izjavama o arbitraži položio nadnacionalni ispit

Slovenski predstavnik u EK-u, povjerenik za krizno upravljanje Janez Lenarčič, boravio je u ponedjeljak u svom uvodnom posjetu Sloveniji, gdje se sastao s premijerom, te predsjednicima države i parlamenta, a komentirao je i poziciju EK-a glede slovensko-hrvatskog arbitražnog spora zbog kojega je Slovenija tužila Hrvatsku sudu EU-a u Luksemburgu.

U izjavi nakon susreta s premijerom Marjanom Šarecom, predsjednikom države Borutom Pahorom i predsjednikom parlamenta Dejanom Židanom Lenarčič je istaknuo kako je glavna tema razgovora bila kako realizirati “zeleni dogovor” što su ga predstavili Europska komisija i njena predsjednica.

>>>Povijesne crtice, reakcije i prepreke na putu do punopravnog članstva u Schengenu

Ursula von der Leyen predstavila je zeleni dogovor već 11. dan svog mandata, što znači da s njim misli ozbiljno, kazao je Lenarčič, dodavši da Europa mora voditi glavnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena, pri čemu, kako je dodao, i Slovenija mora dobro iskoristiti tu priliku.

Što se tiče prijepora oko arbitraže o granici i hrvatskog odbijanja arbitražne presude zbog kompromitiranosti tog procesa, Lenarčič je kazao da ne bi bilo primjereno da se time bavi Europska komisija, barem ne dok je stvar na sudu.

Što se tiče mišljenja neovisnog odvjetnika suda EU-a u Luksemburgu da taj sud nije nadležan za slovensku tužbu i da granica presudom arbitraže nije utvrđena, Lenarčič je kazao da sudsko vijeće može uvažiti odvjetnikovo mišljenje, ali ne mora i da više od toga ne može komentirati.

>>>Europski sud nema nadležnost u graničnom sporu Hrvatske i Slovenije: neovisni odvjetnik

U slučaju da se sud proglasi nadležnim i pokrene postupak odlučivanja o meritumu slovenske tužbe, Europska komisija bi na zahtjev suda mogla dati mišljenje o predmetu tužbe, no neovisni odvjetnik je u svom mišljenju naveo da to ne bi trebalo činiti, podsjetio je Lenarčič.

Povjerenici ne komentiraju unutarnjopolitička ili bilateralna pitanja  

U slovenskoj politici bile su izražene kritike na svim razinama prema prijašnjoj Europskoj komisiji i tadašnjem njenom predsjedniku Jean-Claudeu Junckeru, što se nisu opredijelili o slovensko-hrvatskom sporu nego zauzeli neutralan stav.

Ministar vanjskih poslova Miro Cerar prošli je tjedan iznio očekivanje da bi se to s novom Komisijom moglo promijeniti, a neki očekuju u tom smislu  i konkretniju aktivnost od Lenarčiča koji je kao član Komisije iz Slovenije naslijedio bivšu europovjerenicu za promet Violetu Bulc kojoj se zamjerala neaktivnost.

>>>Šarec sugerira veto ulaska Hrvatske u Schengen

Ako bi se tim pitanjem opet bavila Europska komisija, Lenarčič je nakon susreta s premijerom Šarecom kazao da bi “zagovarao načelo poštovanja vladavine prava, uključivši i provedbu sudskih presuda”, dok je Šarec kazao da vjeruje kako će Lenarčič odigrati svoju ulogu i da je uvjeren kako će djelovati u skladu s interesima Slovenije, a ne “protiv njih”.

“Vjerujem da će on uspjeti unutar Komisije izboriti takvu poziciju kakva je potrebna, da bi opet mogli biti nešto jači, bez obzira na to što povjerenik u Komisiji ne zastupa neposredno državu članicu iz koje dolazi”, kazao je nakon razgovora s Lenarčičem premijer Marjan Šarec.