Biznis i ekonomijaPreporučeno

Smjernice Europske komisije za postupak javne nabave s ponuditeljima iz trećih zemalja

Današnje smjernice dio su paketa inicijativa Komisije za pravedno tržišno natjecanje, visoku kvalitetu i jednake uvjete na tržištima javne nabave. Riječ je o prvom rezultatu deset mjera iz Komunikacije o odnosima EU-a i Kine, koje je poduprlo Europsko vijeće u svojim zaključcima iz ožujka 2019.

Tržište javne nabave EU-a otvoreno je i najveće na svijetu te se njegova vrijednost procjenjuje na dva bilijuna eura godišnje. Na sve globalnijim tržištima javni naručitelji u EU-u moraju raspolagati odgovarajućim alatima i znanjem za poslovanje s ponuditeljima iz zemalja izvan EU-a.

Danas objavljene smjernice pružaju praktične savjete za javne naručitelje u državama članicama. One im pomažu da utvrde koji ponuditelji iz trećih zemalja imaju osiguran pristup tržištu javne nabave EU-a. Osim toga, namjera je javne naručitelje informirati o različitim instrumentima koji postoje u okviru javne nabave EU-a. Među njima su mjere koje se mogu poduzeti u slučaju izuzetno niskih ponuda te mjere kojima se osigurava da ponuditelji iz trećih zemalja jamče jednaku kvalitetu kao i ponuditelji iz EU-a u područjima kao što su sigurnosni, radni ili ekološki standardi.

Potpredsjednik Jyrki Katainen, zadužen za radna mjesta, rast, ulaganja i konkurentnost, izjavio je: Zahvaljujući otvorenosti i tržišnom natjecanju u javnim natječajima porezni obveznici dobivaju veću vrijednost za svoj novac, a javne su usluge kvalitetnije. Kad javni naručitelji donose odluke, one moraju biti dobro utemeljene, u najboljem interesu građana EU-a, i pritom treba iskoristiti sva raspoloživa sredstva za očuvanje naših europskih standarda. S obzirom na našu otvorenost, poduzećima iz EU-a se zauzvrat treba omogućiti da se prijavljuju na natječaje javne nabave izvan EU-a.

Povjerenica Elżbieta Bieńkowska, nadležna za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te mala i srednje velika poduzeća, rekla je: I europski i inozemni ponuditelji moraju poštovati ista pravila. Javni naručitelji mogu iskoristiti fleksibilnost pravnog okvira kako bi odredili i primjenjivali visoke društvene, ekološke i druge standarde kvalitete na sve ponuditelje, bez obzira na njihovo podrijetlo. Na taj se način među njima uspostavlja ravnoteža.

S pomoću ovih smjernica javni naručitelji mogu učinkovito razmotriti ponude, izdvojiti među njima one koje su izrazito niske i prilagoditi svoje postupke nabave kako bi odabrali najprihvatljivije opcije s obzirom na inovativnost te društvene i ekološke aspekte. Usmjerene su na sljedeća područja:

  • Pristup inozemnih ponuditelja: U pravilima EU-a ne postoji razlika između poduzeća iz EU-a i onih izvan njega. Međutim, u smjernicama se objašnjava da je pristup tržištu javne nabave EU-a zajamčen samo poduzećima iz trećih zemalja s kojima je EU potpisao obvezujuće međunarodne ili bilateralne sporazume o slobodnoj trgovini koji obuhvaćaju javnu nabavu. Ostala poduzeća iz trećih zemalja nemaju osiguran pristup tržištima javne nabave EU-a i može ih se isključiti. Osim toga, u smjernicama se potvrđuje da države članice i dalje mogu ograničavati pristup svojim tržištima u području obrane i sigurnosti.
  • Odbijanje iznimno niskih ponuda: Komisija podsjeća javne naručitelje na to da im pravila EU-a omogućuju odbijanje ponuda koje se čine neopravdano niskima. Smjernice sadržavaju kontrolni popis pitanja koja tijela mogu postaviti ponuditeljima kako bi im obrazložili cijene.
  • Javna nabava na temelju kvalitete: Pravilima EU-a javna se tijela potiču na stratešku javnu nabavu koja je prije svega inovativna, društveno odgovorna i održiva. Tako se izbjegava dodjela ugovora isključivo na temelju najniže cijene. U smjernicama su navedeni konkretni primjeri takve strateške nabave i objašnjeno je kako odrediti i primjenjivati socijalne, ekološke i radne standarde u postupku javne nabave. Ta se pravila primjenjuju na sve ponude i neovisno o tome imaju ponuditelji poslovni nastan u EU-u.
  • Praktična pomoć Komisije: U smjernicama se javna tijela podsjećaju da mogu od Komisije zatražiti procjenu usklađenosti projekta s pravilima EU-a o javnoj nabavi prije poduzimanja važnih koraka, npr. objave poziva na podnošenje ponuda za glavne projektne radove ili potpisivanja međunarodnog sporazuma (tzv. ex ante ocjena). Pomoć može uključivati savjet o ponudama s izuzetno niskim cijenama ili načinu kako provesti javnu nabavu koja se temelji na kvaliteti.

Kontekst

Pravila EU-a o javnoj nabavi osmišljena su kako bi se novac poreznih obveznika utrošio na što bolji način, a za to je potrebno osigurati da se ugovori o javnoj nabavi dodjeljuju na temelju transparentnih, nediskriminirajućih i konkurentskih postupaka javne nabave. Zahvaljujući dodatnim pojednostavnjenjima pravila iz 2014. javna su tijela dobila mogućnost da javnu nabavu robe i usluga iskoriste za postizanje ekoloških, društvenih ili inovativnih ciljeva. Jedinstveno tržište javne nabave važan je dio gospodarstva EU-a, a njegova se vrijednost procjenjuje na dva bilijuna eura godišnje, što je približno 14 % BDP-a EU-a.

U ožujku 2019. Komisija i Visoki predstavnik za vanjske poslove donijeli su Zajedničku komunikaciju „EU i Kina – strateški pregled”, u kojoj se utvrđuje nova strateška vizija i prepoznaje potreba za uravnoteženijim i recipročnim gospodarskim odnosima dvaju partnera. U tom kontekstu Komisija je predložila paket mjera za uklanjanje prepreka jednakim uvjetima za poduzeća iz EU-a i izvan njega na tržištu javne nabave EU-a.

Kao što je najavljeno u toj komunikaciji, Komisija razmatra i kako bi EU mogao pristupiti negativnim učincima vlasništva stranih država i državnog financiranja stranih poduzeća na unutarnjem tržištu EU-a. Naposljetku, Komisija ponavlja svoj poziv Europskom parlamentu i državama članicama da do kraja 2019. donesu instrument za međunarodnu javnu nabavu kako bi se promicao reciprocitet i poduzećima iz EU-a otvorile mogućnosti javne nabave u trećim zemljama.

Ove se smjernice temelje na Komunikaciji „Kako unaprijediti funkcioniranje javne nabave u Europi i za nju”, kojom se uspostavlja široko partnerstvo s državama članicama u cilju bolje učinkovitosti javne nabave. Poznavanje i korištenje mogućnosti i fleksibilnosti predviđenih u okviru javne nabave EU-a pridonijet će jačanju jedinstvenog tržišta i ostvarivanju jednakih uvjeta na tržištu javne nabave EU-a.

Više informacija

Smjernice za sudjelovanje ponuditelja i robe iz trećih zemalja na tržištu javne nabave EU-a

EU i Kina – strateški pregled (ožujak 2019.)

Industrija EU-a okrenuta budućnosti