Biznis i ekonomijaPreporučeno

Štrajkovi paraliziraju željeznički i cestovni promet u posredničkim ratom devastiranoj Njemačkoj

Njemačka vlada u srijedu se nastavila suočavati sa “zimom gnjeva” i novim štrajkom koji je paralizirao željeznički promet širom nacije.

Industrijska akcija okinuta je paralelno s velikom seljačkom bunom koja već tjedan dana remeti i cestovni promet.

Sindikat strojovođa GDL glavni je štrajk započeo u prvim satima srijede, vlakovođe teretnih kompozicija u svoju su akciju krenuli u večernjim satima utorka.

Dionici su rekli da će prosvjedna stanka potrajati do petka navečer, prisiljavajući nacionalnog željezničkog operatera Deutsche Bahn (DB) da koristi samo skraćeni vozni red za hitne slučajeve.

Veliko remećenje

DP je upozorio da će štrajk poremetiti planove milijuna putnika koje je pozvao da odustanu ili odgode nebitna putovanja.

Zaposleni u željeznicama prosvjeduju već godinama u postojanom nastojanju da osnaže plaće i radnička prava.

GDL traži smanjenje radnog tjedna s 38 na 35 sati za radnike u smjenama, povećanje plaća za 555 eura mjesečno i jednokratnu kompenzaciju za inflaciju u iznosu od 3.000 eura.

DB je ponudio fleksibilnost u pregovorima oko radnih sati ali odbija njihovo smanjenje bez korekcije plaća.

“Što je previše, previše je”

Nacionalni štrajk stiže uslijed rastućih izazova za “semafor koaliciju” kancelara Olafa Scholza koji se ususret novoj godini ustoličio u najnepopularnijeg lidera u povijesti provođenja pojedinih anketa.

Njemačka je suočena s depresivnom 2024. godinom koju će prema procjenama analitičara i središnje banke označiti gospodarska stagnacija ili plitka recesija.

Lider Udruge njemačkih poljoprivrednika DBV u utorak je također zavjetovao da će danas osnažiti prosvjedne akcije i nastaviti s blokadom prometnica.

“Što je previše, previše je,” rekao je Joachim Rukwied za RTL/ntv televizije.

Poljoprivrednici od vlade traže da odustane od svih najavljenih ukidanja poticaja.

Rastući danak za Ukrajinu

Njemačka se s proračunskim izazovima suočava uslijed odluke najvišeg suda koja je zabranila prenamjenu novca za borbu protiv pandemije bolesti COVID-19.

Vlasti su do 24. veljače 2022., početka ruske invazije na Ukrajinu, gospodarstvo sanirale s novcem koji je nezamisliv u drugim dijelovima Europe.

Primjerice, nacionalizacija i sanacija energetske tvrtke Uniper proračun je koštala više od 50 milijardi eura (Reuters).

Njemačko gospodarstvo svoju je konkurentnost temeljilo na jeftinim ruskim energentima od kojih se u velikoj mjeri našlo odsječenima.