Biznis i ekonomijaPreporučeno

Svaki drugi poslodavac (51%) smatra da će zbog krize morati smanjiti plaće zaposlenicima: anketa

Uslijed aktualne situacije i nemogućnosti izvršavanja redovnih poslovnih obaveza na uobičajen način, velik broj poslodavaca je bio primoran mijenjati svoje poslovanje.

Portal MojPosao je istražio kakva su ‘krizna’ iskustva domaćih poslodavaca i na koji način su se prilagodili novim okolnostima.

Velika većina poslodavaca (72%) ističe kako bi javni sektor trebao više sudjelovati u podnošenju tereta krize, prvenstveno rezanjem plaća u onim resorima koji nisu bili na “prvoj crti” obrane od koronavirusa.

Poteškoće u poslovanju

U 60% tvrtki je u posljednja 3 mjeseca došlo do smanjenja opsega posla i pada prometa, svaka peta kompanija (19%) je u potpunosti obustavila poslovanje, dok je u svega 7% tvrtki došlo do povećanja poslovnih aktivnosti i to većinom u firmama iz sektora građevine.

Svaki četvrti poslodavac je bio prisiljen otpuštati radnike za vrijeme krize, dok je u 25% kompanija došlo smanjenja plaća.

Kako bi prebrodile ovo krizno razdoblje i smanjile troškove, kompanije su rješenje pronašle u otkazivanju najma dijela poslovnih prostora, odgodi novih zapošljavanja i rezanju budžeta za marketinške aktivnosti. Također, 28% poslodavaca je ukinulo bonuse i regrese, a naknadu za prijevoz radnicima više ne isplaćuje 22% tvrtki.

Kriza će biti jaka i dugotrajna

Polovica poslodavaca (56%) smatra da će kriza biti jaka i da će dugo trajati, četvrtina ispitanih misli da će, iako snažna, kriza ipak biti kraćeg vijeka nego 2008. godine, dok 9% očekuje kako će gospodarstvo biti manje pogođeno nego u prethodnoj krizi. Jedan od deset poslodavaca (12%) smatra kako će se gospodarstvo normalizirati čim završi epidemija.

Što se tiče dužine trajanja, najviše poslodavaca (42%) predviđa da će kriza trajati do dvije godine, 28% misli da će završiti unutar godine dana, dok 16% očekuje da će trajati do pet godina.

>>>Predsjednik Eurochambresa: prognoze su loše, nalazimo se u ‘oku tornada’

Svaki drugi poslodavac (51%) smatra da će zbog krize morati smanjiti plaće zaposlenicima, ali da će uspjeti očuvati radna mjesta, dok 23% ispitanika očekuje da će spasiti većinu radnih mjesta, ali i da će dio radnika morati otpustiti. Jedna od deset tvrtki (12%) smatra da joj u jednom trenutku slijedi stečaj i zatvaranje.

Uloga javnog sektora

Velika većina poslodavaca (72%) ističe kako bi javni sektor trebao više sudjelovati u podnošenju tereta krize, prvenstveno rezanjem plaća u onim resorima koji nisu bili na „prvoj crti“ obrane od koronavirusa. Svaki peti poslodavac (21%) smatra kako bi i u javnom sektoru trebalo doći do otpuštanja i povećanja efikasnosti, a svega 7% ljudi smatra kako javni sektor ne treba dirati.

Od mjera Vlade, poslodavci ističu kako im najviše pomažu obustava plaćanja svih članarina, raznih naknada i parafiskalnih nameta, pokrivanje troška minimalca zaposlenika te obaveza plaćanja PDV-a po naplaćenoj realizaciji.

Rad od kuće

Kako je istraživanje pokazalo, u više od polovice tvrtki (54%) je barem dio zaposlenika radio od kuće za vrijeme lockdowna.

Prema mišljenju trećine poslodavaca (31%) njihovim djelatnicima se rad od kuće svidio te bi tako htjeli barem povremeno radili i sada, nakon smirivanja situacije. Međutim, većina poslodavaca (60%) ipak misli da njihovi zaposlenici jedva čekaju povratak u urede, što se baš i ne poklapa s podacima koje smo dobili u istraživanju o radu od kuće gdje je svega petina ispitanika izjavila kako se vesele povratku na uobičajena radna mjesta.

>>>‘Hitzefrei’: njemački Zeleni traže rad od kuće u vrijeme toplinskog vala

Za razliku od posloprimaca koji tvrde da su produktivniji prilikom rada od doma, njihovi šefovi nisu uvjerenu u to, što potvrđuje podatak kako dvije trećine poslodavaca (68%) smatra kako su njihovi radnici produktivniji kada posao odrađuju iz ureda.

Najvećim izazovima prilikom rada na daljinu poslodavci smatraju operativne zadatke koje je teško riješiti od doma i nedostatak komunikacije licem u lice sa zaposlenicima.

MojPosao