Građani Švicarske u nedjelju su na referendumu podržali prijedlog krajnje desnice o zabrani prekrivanja lica u skladu s muslimanskim tradicijama i uvjerenjima, javlja Reuters.
Privremeni službeni rezultati, objavljeni u večernjim satima, otkrivaju da je zabranu podržalo 51,2%, a odbilo 48,8% građana.
Iako referendumsko pitanje nije spominjalo Islam lokalni su političari, mediji i aktivisti vježbu u direktnoj demokraciji bez uvijanja nazvali plebiscitom o “zabrani burke”.
>>>Ženevski kanton usvojio minimalac od 26.500 kuna
“Naša je tradicija u Švicarskoj pokazivanje lica. To je znak naših temeljnih sloboda,” rekao je ususret glasanju Walter Wobmann, predsjednik odbora za referendum i parlamentarni zastupnik Švicarske narodne stranke.
Pokrivanje lica nazvao je “simbolom ekstremnog, političkog Islama koji postaje sve istaknutiji u Europi i za kojeg nema mjesta u Švicarskoj.”
Inicijatori referenduma su uvjete za njegovo održavanje realizirali još u 2017. godini, prije pandemije koronavirusa i obveza nošenja maski.
Amnesty International je slične zabrane nazvao “opasnom politikom koja krši ženska prava, uključujući slobodu izražavanja i religije”.
Švicarska vlada je građanima preporučila da glasaju protiv prijedloga.
>>>Švicarska: direktna demokracija ukinula posebni porezni status za 24 tisuće stranih kompanija
Francuska je zabranu prekrivanja lica usvojila u 2011., a slične su mjere na snazi u Danskoj, Austriji, Nizozemskoj i Bugarskoj.
Reuters citira podatke Sveučilišta Lucerne prema kojima gotovo nitko u Švicarskoj ne nosi burku, dok nikab oblači tek 30-ak žena. Muslimani čine oko 5% švicarske populacije od 8.6 milijuna ljudi, njihovi su korijeni pretežito u Turskoj, Bosni i Hercegovini i Kosovu.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.