Volkswagen planira zatvaranje najmanje tri tvornice u Njemačkoj, tisuće otkaza i rezanje plaća za 10%, rekla je u ponedjeljak glavna predstavnica zaposlenih.
Uprava koncerna restrukturiranje najavljuje od prošle godine, naizgled neumoljivo primicanje njegove realizacije izaziva duboke emocije i promišljanja o aktualnom usudu njemačke industrije uvjetovanom odgovorom na rusku invaziju Ukrajine i drugim geopolitičkim faktorima.
Najave o zatvaranju autohtonih tvornica VW-a osobito su mučna tema jer je takav potez bez presedana u 87-godišnjoj povijesti brenda.
Iznenađujuća je i brojka, je se do sad, umjesto o tri, promišljalo o zatvaranju jednog proizvodnog pogona.
“Prijelomna točka”
Najveći europski proizvođač automobila upozorenja o poslovanju i padu prodaje postojano eskalira od početka godine citirajući intenzivno natjecanje u Kini, usporavanje prodaje širom drugih glavnih tržišta i troškove uvjetovane zelenom agendom, odnosno nadnacionalnim zakonima čije odredbe dokidaju proizvodnju motora s unutarnjim sagorijevanjem i proizvođače prisiljavaju na skupu tranziciju prema električnim automobilima za kojima u Europskoj uniji u aktualnom trenutku nema niti potražnje ni infrastrukture.
VW je u ponedjeljak rekao da neće komentirati “špekulacije o povjerljivim pregovorima s (moćnim sindikatom) IG Metall i radničkim vijećem,” još jednom naglašavajući da se koncern nalazi na “prijelomnoj točki”.
Daniela Cavallo, predsjednica radničkog vijeća čiji predstavnici drže polovicu fotelja u nadzornom odboru, u ponedjeljak je osoblju u glavnoj tvornici VW-a u Wolfsburgu rekla da je izvršnim ljudima predan ultimatum da odluke o otkazima i zatvaranjima pogona povuku u roku od dva dana i sugerirala pripreme za štrajk koji bi izgledno produbio nevolje.
Rekla je da se generalni direktor Oliver Blume “poigrava s masivnim rizicima … koji će rezultirati prekidom razgovora i radnu snagu natjerati da učini ono što mora kad se boji za svoju egzistenciju”.
“Uprava je apsolutno ozbiljna oko svega ovoga. To nije zveckanje sabljama u rundi pregovora oko kolektivnog ugovora,” podcrtala je Cavallo.
“Ovo je plan najveće njemačke industrijske grupe da započne rasprodaju u svojoj matičnoj zemlji Njemačkoj,” dodala je.
Otpor i opstojnost
Volkswagen je prve najave o zatvaranju pogona u Njemačkoj odaslao u rujnu, ali su analitičari tada odvagnuli da se odluka neće materijalizirati uslijed snažnog političkog i radničkog otpora.
Njemačka savezna država Donja Saska, značajan dioničar koji kontrolirao 20 posto glasačkih prava, prije je rekla da je njezin prioritet očuvanje radnih mjesta i učestalo podržavala zahtjeve radničkog vijeća.
Pojedini analitičari drže da bi politička linija sada mogla popustiti, ukoliko uprava dioničare uvjeri da je riječ o opstojnosti. Njezini argumenti pritom snaže iz tromjesečja u tromjesečje. Primjerice, Porsche, koji je u većinskom vlasništvu VW-a i kao dragulj grupe u izravnom fokusu Blumea, u petak je izvijestio o kvartalnom padu prihoda za 41%.
Volkswagen u Njemačko zapošljava oko 300.000 ljudi. Grupa će svoje kvartalne financijske rezultate, za koje je već signalizirala da će biti lošiji od očekivanja, objaviti u srijedu.
Grabancijaš/Reuters/Financial Times
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.